StoryEditorHandel w niedzielę

Będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu?! Kiedy zrobić zakupy przed świętami?

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę funkcjonuje w Polsce od kilku lat i wciąż tak samo daje się Polakom we znaki. Nawet ci, którzy przyswoili już rozkład niedziel handlowych w roku, mogą się zirytować, gdy z miesiąca na miesiąc pojawiają się informacje o zmianach. Tym razem chodzi o dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Kiedy będzie można zrobić świąteczne zakupy?

Czy w grudniu 2023 jest niedziela handlowa? 

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę, tylko kilka wybranych niedziel w roku ma charakter handlowy. Wówczas otwarte są wszystkie sklepy. W pozostałe niedziele mogą funkcjonować tylko te miejsca, które spełniają odpowiednie warunki. W związku z tym, że w okresach przedświątecznych zwykle robimy duże zakupy, ustalono, że zarówno przed Wielkanocą, jak i przed Bożym Narodzeniem zawsze będzie niedziela handlowa. Ta przed Wigilią 2023 przypada jednak 24 grudnia! 

Czy w Wigilię 2023 sklepy będą czynne? 

Zgodnie z prawem, 24 grudnia 2023 powinien być dniem, który nie jest wolny od handlu, mimo że jest to niedziela oraz dzień katolickiej Wigilii. Czy jednak w rzeczywistości tak będzie? Nie jest to jeszcze przesądzone, bowiem Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowało zmianę w przepisach. Jeżeli wejdzie ona w życie, 24 grudnia 2023 będzie dniem objętym całkowitym zakazem handlu, w którym obowiązywać będzie także zakaz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. 

Czy będzie dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2023? 

Jeżeli 24 grudnia zostanie ogłoszony niedzielą niehandlową, MRiPR chce dać Polakom szansę na wcześniejsze zrobienie świątecznych zakupów. W związku z tym w projekcie ustawy, która zakazywałaby handlu w tegoroczną Wigilię, znalazł się także zapis o dodatkowym dniu handlowym w grudniu 2023. Miałby on przypadać dwa tygodnie przed świętami, czyli 10 grudnia. Ze względu na to, że dodatkowa niedziela handlowa zniszczyłaby obowiązujący porządek niedziel handlowych, resort rodziny opowiada się za tym, by 10 grudnia był niedzielą handlową, ale sklepy tego dnia miałyby być czynne tylko do godziny 14. Zakupy w regularnych godzinach można byłoby za to zrobić tydzień później, 17 grudnia - ten dzień to niedziela handlowa zgodnie z ustalonym porządkiem. Na razie jest to tylko projekt, jednak warto śledzić wiadomości, bowiem może okazać się, że wyprawa po buraki na wigilijny barszcz czy mąkę do makowca zakończy się fiaskiem. 

Czy w 2024 roku będą niedziele handlowe i niehandlowe? 

Przed wyborami parlamentarnymi wiele partii obiecywało, że po zwycięstwie zmieni prawo regulujące handel w niedziele. Niedziel handlowych miałoby być więcej w skali roku. W zależności od tego, jak ułożą się polityczne rozmowy, można spodziewać się zmian, jednak na tę chwilę wciąż obowiązuje prawo zakazujące handlu w większość niedziel w roku. Jeżeli się utrzyma, kalendarium niedziel handlowych w 2024 roku będzie się przedstawiać następująco: 

  • 28 stycznia, 
  • 24 marca, 
  • 28 kwietnia, 
  • 30 czerwca, 
  • 25 sierpnia, 
  • 15 grudnia, 
  • 22 grudnia. 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:42