StoryEditorDarmowe leki

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów: kto i na czym zaoszczędzi w aptece?

To już oficjalne: lista bezpłatnych leków dla Polaków będzie poszerzona, a w gronie uprawnionych znajdą się dzieci, młodzież i seniorzy. Ustawa została podpisana przez prezydenta i weszła w życie 30 sierpnia. Łącznie na liście w pełni refundowanych leków znajdzie się ponad 6000 pozycji. Komu przysługują bezpłatne leki?

Komu do tej pory przysługiwały darmowe leki? 

Program darmowych leków nie jest w Polsce nowością - obowiązywał już od września 2016 roku. Do tej pory obejmował jednak tylko jedną grupę. Bezpłatne medykamenty przysługiwały wyłącznie seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia. Było to ok. 4 mln ludzi. Po wejściu w życie nowej ustawy, ta liczba zwiększyła się czterokrotnie. 

Bezpłatne leki – kto może je dostawać? 

Nowa ustawa znacznie powiększyła grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków. Od tej pory na stuprocentową refundację mogą liczyć seniorzy, którzy ukończyli nie 75, ale 65 lat. Rządzący zdecydowali się nie tylko przyznać darmowe medykamenty najstarszym, ale również najmłodszym Polakom. Z tego powodu od 30 sierpnia 2023 do bezpłatnych leków uprawnione są dzieci i młodzież przed ukończeniem 18 roku życia. 

Premier Morawiecki zapowiada większe wsparcie od państwa 

– Po latach, po wielu dyskusjach, po wielu konsultacjach, doszliśmy do wniosku, że te dwie kluczowe grupy społeczne - czyli nasze dzieci (od niemowlaków począwszy, a na młodzieży skończywszy, do 18. roku życia) oraz nasi seniorzy (którzy przechodzą na emeryturę lub już są na emeryturze, czyli ci, którzy przekroczyli 65. rok życia) - powinni otrzymać większe wsparcie od państwa – mówił o programie szef rządu Mateusz Morawiecki. 

Jakie leki będą bezpłatne? 

Rząd podkreśla, że program bezpłatnych leków do tej pory cieszył się dużym zainteresowaniem: tylko w 2022 roku skorzystało z niego 2,7 mln seniorów, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań środków medycznych. Kolejne lata mogą przynieść jeszcze bardziej imponujące wyniki, ponieważ lista w pełni refundowanych medykamentów również została powiększona. Minister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała, że nowa lista dla seniorów obejmie 3800 pozycji, z kolei dzieciom i młodzieży będzie przysługiwać ponad 2800 leków za darmo. 

Lista darmowych leków - gdzie ją znaleźć? 

Szefowa resortu zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała, że ministerstwo już niebawem opublikuje kompletne listy leków, które będą przysługiwały za darmo seniorom i dzieciom. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie to nastąpi. Na dzień 30 sierpnia 2023 listy nie były jeszcze dostępne.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:06