Na podstawie badania przeprowadzonego przez UCE Research dla portalu wiadomoscihandlowe.pl można wysnuć ciekawe konkluzje. To ważne, ponieważ na handel w niedzielę kolejne ugrupowania mają swój pomysł. Koalicja Obywatelska optuje za likwidacją tych ograniczeń, pod warunkiem że pracownicy będą mieli dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w weekend. Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, zapowiedziała wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Lewica chce 2,5 razy wyższego wynagrodzenia za pracę w niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy i prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników, którzy pracują w niedzielę.
Wyniki badania UCE Research dla Wiadomości Handlowych
Respondenci w większości popierają pomysł zniesienia handlu w niedzielę – 54 proc. badanych (suma odpowiedzi "raczej tak" i "zdecydowanie tak"). Natomiast 37,7 proc. osób powiedziało „nie” tej idei, 8,2 proc. zaznaczyło odpowiedź "nie wiem/ciężko powiedzieć".
Zniesienie zakazu handlu w niedzielę a preferencje wyborcze
Ankietowani, którzy chcą zagłosować na Koalicję Obywatelską popierają zniesienie niedziel niehandlowych w prawie 71 procentach, natomiast wyborcy Prawa i Sprawiedliwości jedynie w 35 procentach deklarują się jako zwolennicy tego pomysłu. Respondenci-sympatycy Trzeciej Drogi, Lewicy czy Konfederacji wypowiadali się podobnie i stanowią ok. 62-66 procent na „tak”.
Zakaz handlu w niedzielę a zarobki Polaków
Okazało się, że im wyższe zarobki, tym więcej osób chce zlikwidowania zakazu handlu w niedzielę. Osoby zarabiające między 7 tys. a 9 tys. zł netto w lwiej części optują za zniesieniem zakazu – 72 procent, natomiast ankietowani najwięcej zarabiający mają nieco inne zdanie – 56 procent zaznaczyło odpowiedź na „tak”. Grupa Polaków mająca niższe wypłaty (dochody poniżej 1 tys. zł) w 41 procentach wyraziła poparcie dla likwidacji zakazu handlu w niedzielę.
Zakaz handlu w niedzielę a miejsce zamieszkania
Za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele są przedstawiciele rożnych grup wiekowych, najmniej liczną jest ta od 55 do 64 lat – jedynie 40 procent. Ciekawe jest, że za pracą w niedzielę optują w większej mierze mężczyźni (59,3 procent odpowiedzi "raczej tak" lub "zdecydowanie tak"), kobiety – 48,9 procent. A jak rozkłada się to poparcie, jeśli weźmiemy pod uwagę województwa? W pomorskim to aż 63,2 procent, w warmińsko-mazurskim zaś – 44,8. Mieszkańcy wsi i najmniejszych miast – 47,6 procent głosów za likwidacją zakazu, osoby z dużych i największych miast – ok. 62 procent.
Wyborcy PiS za zniesieniem zakazu handlu w niedziele – w jakiej sytuacji
W badaniu padło też pytanie o to, czy zakaz handlu w niedzielę powinien zostać zniesiony, ale pod warunkiem, że pracownicy sklepów otrzymają podwójną stawkę wynagrodzenia. Do pracy poszłyby tylko te osoby, które chcą tego. W tym wypadku aż 68,3 procent ankietowanych było za takim pomysłem. Nawet wyborcy Prawa i Sprawiedliwości zmieniają zdanie i w ponad 61 procentach opowiadają się za wspomnianym rozwiązaniem.
Zniesienie zakazu handlu w niedzielę, ale droższe zakupy
Na koniec eksperyment. 57 procent osób nie zgodziłoby się, gdyby sklepy były czynne w każdą niedzielę, ale do rachunków byłoby doliczane 5 procent, które z kolei przeznaczane byłyby na pensje dla osób pracujących w niedzielę (suma odpowiedzi "raczej nie" i "zdecydowanie nie").
Oprac. Angelika Drygas
Źródło:Wiadomości Handlowe
fot. envato elements