StoryEditorHandlowe niedziele

Czy to koniec zakazu handlu w niedzielę?

02.10.2023., 15:36h
Zakaz handlu w niedzielę to wciąż palący temat. Najnowsze badania wokół tego tematu przynoszą zaskakujące wyniki. Nic dziwnego, że w przedwyborczych hasłach ta kwestia powraca. Czy niebawem zrobimy zakupy w ostatni dzień tygodnia?

Na podstawie badania przeprowadzonego przez UCE Research dla portalu wiadomoscihandlowe.pl można wysnuć ciekawe konkluzje. To ważne, ponieważ na handel w niedzielę kolejne ugrupowania mają swój pomysł. Koalicja Obywatelska optuje za likwidacją tych ograniczeń, pod warunkiem że pracownicy będą mieli dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w weekend. Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, zapowiedziała wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Lewica chce 2,5 razy wyższego wynagrodzenia za pracę w niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy i prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników, którzy pracują w niedzielę.

Wyniki badania UCE Research dla Wiadomości Handlowych

Respondenci w większości popierają pomysł zniesienia handlu w niedzielę – 54 proc. badanych (suma odpowiedzi "raczej tak" i "zdecydowanie tak"). Natomiast 37,7 proc. osób powiedziało „nie” tej idei, 8,2 proc. zaznaczyło odpowiedź "nie wiem/ciężko powiedzieć".

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę a preferencje wyborcze

Ankietowani, którzy chcą zagłosować na Koalicję Obywatelską popierają zniesienie niedziel niehandlowych w prawie 71 procentach, natomiast wyborcy Prawa i Sprawiedliwości jedynie w 35 procentach deklarują się jako zwolennicy tego pomysłu. Respondenci-sympatycy Trzeciej Drogi, Lewicy czy Konfederacji wypowiadali się podobnie i stanowią ok. 62-66 procent na „tak”.

Zakaz handlu w niedzielę a zarobki Polaków

Okazało się, że im wyższe zarobki, tym więcej osób chce zlikwidowania zakazu handlu w niedzielę. Osoby zarabiające między 7 tys. a 9 tys. zł netto w lwiej części optują za zniesieniem zakazu – 72 procent, natomiast ankietowani najwięcej zarabiający mają nieco inne zdanie – 56 procent zaznaczyło odpowiedź na „tak”. Grupa Polaków mająca niższe wypłaty (dochody poniżej 1 tys. zł) w 41 procentach wyraziła poparcie dla likwidacji zakazu handlu w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę a miejsce zamieszkania

Za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele są przedstawiciele rożnych grup wiekowych, najmniej liczną jest ta od 55 do 64 lat – jedynie 40 procent. Ciekawe jest, że za pracą w niedzielę optują w większej mierze mężczyźni (59,3 procent odpowiedzi "raczej tak" lub "zdecydowanie tak"), kobiety – 48,9 procent. A jak rozkłada się to poparcie, jeśli weźmiemy pod uwagę województwa? W pomorskim to aż 63,2 procent, w warmińsko-mazurskim zaś – 44,8. Mieszkańcy wsi i najmniejszych miast – 47,6 procent głosów za likwidacją zakazu, osoby z dużych i największych miast – ok. 62 procent.

image
Handel w niedzielę

Niedziele handlowe w październiku 2023: czy w tym miesiącu zrobimy zakupy?

Wyborcy PiS za zniesieniem zakazu handlu w niedziele – w jakiej sytuacji

W badaniu padło też pytanie o to, czy zakaz handlu w niedzielę powinien zostać zniesiony, ale pod warunkiem, że pracownicy sklepów otrzymają podwójną stawkę wynagrodzenia. Do pracy poszłyby tylko te osoby, które chcą tego. W tym wypadku aż 68,3 procent ankietowanych było za takim pomysłem. Nawet wyborcy Prawa i Sprawiedliwości zmieniają zdanie i w ponad 61 procentach opowiadają się za wspomnianym rozwiązaniem.

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę, ale droższe zakupy

Na koniec eksperyment. 57 procent osób nie zgodziłoby się, gdyby sklepy były czynne w każdą niedzielę, ale do rachunków byłoby doliczane 5 procent, które z kolei przeznaczane byłyby na pensje dla osób pracujących w niedzielę (suma odpowiedzi "raczej nie" i "zdecydowanie nie").

Oprac. Angelika Drygas

Źródło:Wiadomości Handlowe

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:37