StoryEditorNiedziele bez handlu

Czy Wigilia 2023 będzie handlowa? Supermarkety będą zamknięte?

19.06.2023., 18:00h
Niedziele handlowe to rzadkość w naszym kraju. Jeśli już są, cieszą się wielkim powodzeniem. To dlatego ostatnie doniesienia o zniesieniu handlu w przedostatnią niedzielę grudnia są szokujące. Z jednej strony wolny dzień w Wigilię należy się każdemu, z drugiej zaś brak możliwości zrobienia ostatnich zakupów przed świętami nie napawa optymizmem osoby, które zazwyczaj zwlekają z zakupem prezentów.

Wiele osób pogodziło się z zakazem handlu w niedzielę. Jednocześnie Polacy są przyzwyczajeni do tych kilku wyjątków w ciągu roku, kiedy mogą zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia. Jedną z takich sztandarowych dat jest niedziela przed Bożym Narodzeniem. To wtedy Polacy idą masowo na zakupy, najczęściej na ostatnią chwilę, wykorzystując dodatkową alternatywę. W tym roku będzie nieco inaczej. Dlaczego?

Wigilia i niedziela niehandlowa

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, poinformował, że w 2023 roku Wigilia po raz pierwszy będzie dniem wolnym, choć przypada w niedzielę handlową. Przypomnijmy – zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, a także w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Ustalone niedziele handlowe w 2023 roku miały i będą mieć miejsce: 29 stycznia2 kwietnia30 kwietnia25 czerwca27 sierpnia17 grudnia i 24 grudnia. Ta ostatnia jest nieco kłopotliwa.

Handel w Wigilię

Do dnia, w którym wypowiedział się Waldemar Buda, ustalono, że w tegoroczną Wigilię handel miał obowiązywać połowicznie, maksymalnie do godziny 14.00. Wszystko dlatego, że zgodnie z przepisami handel w Wigilię po godzinie 14.00 jest zakazany, a powierzanie pracownikowi jakichkolwiek zadań związanych z handlem jest zabronione. Znaczyłoby to, że w 2023 roku zamiast siedmiu niedziel handlowych będzie sześć niedziel w pełni handlowych i jedna tylko w połowie. Sieci handlowe mogą sporo na tym stracić. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od momentu wprowadzenia ustawy.

image

Niedziele bez handlu

FOTO: Envato Elements

Wigilia 2023 bez handlu

Czy rząd zapewni rekompensatę w postaci dodatkowego dnia z dozwoloną sprzedażą? Jest to całkiem możliwe, jednak wiążące decyzje jeszcze nie zapadły. Prawdopodobny jest jednak scenariusz, że nie będzie innej niedzieli handlowej. W serwisie Wiadomości handlowe czytamy, że w tej kwestii decyzja zapadnie przed wakacjami: – Warto jednak pamiętać, że i tak konieczna będzie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. 

Być może alternatywna niedziela, w zamian za Wigilię, przypadnie 10 grudnia 2023 roku? Zobaczymy. Jedno jest pewne – w 2023 roku w Wigilię w dużych sieciach nie zrobimy zakupów, po raz pierwszy Wigilia nie będzie pracująca.

image
HANDEL W NIEDZIELĘ

Niedziele handlowe w czerwcu 2023. Kiedy będą otwarte sklepy?

Niedziele handlowe – przepisy

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w 2018 roku. Od trzech lat zakaz handlu nie dotyczy siedem niedziel w roku. Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi od 1000 zł do 100 000 zł kary. Dlaczego wprowadzono zakaz handlu w niedzielę? Ma on umocnić więzi rodzinne i społeczne. Osoby zatrudnione w handlu pełnią często rolę matki, dlatego wolna od pracy niedziela umożliwi wszystkim członkom rodziny wspólny odpoczynek.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:44