StoryEditorNie zapomnij!

Deklaracje CEEB: coraz mniej czasu na zgłoszenia!

Czasu na złożenie deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostało coraz mniej. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że są w Polsce gminy, w których zaledwie 1/5 mieszkańców złożyła oświadczenie. Co grozi za niedotrzymanie terminu?

Jak informowaliśmy w artykule Nie złożysz deklaracji CEEB, dostaniesz karę i zapłacisz wyższą cenę węgla, ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i nałożono nowe obowiązki na właścicieli i osoby zarządzające budynkami lub lokalami. W myśl przepisów, każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić, wypełniając odpowiednią deklarację. Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na każdym właścicielu lub zarządcy budynku. Trzeba to zrobić do 30 czerwca.

Jakie kary czekają spóźnialskich?

Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji przewidują kary dla osób, które nie przedstawią dokumentów na czas. Sankcje uwzględniają jednocześnie instytucję czynnego żalu, która może uratować spóźnialskich. GUNB przypomina, że za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jednak czynny żal zakłada, że gdy zreflektujemy się, że nie zgłosiliśmy się do CEEB zanim organ wykonawczy uwzględni to w swoich dokumentach i nałoży na nas karę, możemy tego uniknąć, składając stosowną deklarację.

To nie koniec kar, jakimi mogą zostać objęci spóźnialscy. O złożeniu deklaracji powinny szczególnie pamiętać osoby, które ogrzewają swoje domy węglem. Jeśli nie chcą one płacić 2,5-3 tys. zł za tonę tego surowca, a skorzystać z pomocy rządu i kupować za ok. 1 tys. zł/t, wśród różnych dokumentów, które trzeba dostarczyć, znajduje się również deklaracja wpisu do CEEB.

W których gminach złożono najmniej deklaracji CEEB?

Do 27 czerwca system CEEB odnotował złożenie 5 536 593 deklaracji. Według szacunków powinno ich docelowo trafić około 6 mln. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w oparciu o liczbę punktów adresowych przypisanych do obszaru danej gminy, opublikował aktualny ranking gmin. O pozycji w rankingu decyduje liczba adresów, dla których została złożona co najmniej 1 deklaracja w CEEB.

Na dzień 27.06 na czele rankingu znajdowała się gmina Siennica Różana (woj. lubelskie) z liczbą złożonych deklaracji na poziomie 98%. Kolejne miejsca zajmowały: Zawidów – 97%, Szczuczyn – 96%, Terespol – 90%, Nawojowa – 87%, Sułoszowa – 87%, Brzeźnica – 85%, Lasowice Wielkie – 84%, Ruda-Huta – 83%, a pierwszą dziesiątkę zamykała gmina Puńsk z wynikiem 83%.

Najniższy odsetek zgłoszonych deklaracji odnotowały gminy Moszczenica (woj. łódzkie) i Zwoleń (woj. mazowieckie), gdzie zgłosiło się tylko po 19% mieszkańców. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w takich gminach jak: Rakszawa – 20%, Rzezawa – 20%, Popielów – 21%, Jedlińsk – 21%, Prochowice – 22% oraz Dołhobyczów, Leoncin i Włodawa, które odnotowały po 23%.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. maj 2024 14:42