StoryEditorSkandalizujący przepis!

Do 5 tys. zł kary za brak łąki kwietnej w ogrodzie. Kogo dotyczy nowe prawo?

Urzędnicy w Unii Europejskiej szukają kolejnych sposobów, by chronić pszczoły. Najpierw obiecali rolnikom dopłaty do roślin miododajnych, a teraz chcą zachęcić do ich siania również zwykłych obywateli! Kto musi wysiać łąkę kwietną, by nie dostać kary?

Jakie są zalety łąki kwietnej? 

Łąka kwietna podnosi walory wizualne terenu wokół domu. Zastępuje trawnik lub go urozmaica, jest łatwiejsza w utrzymaniu. Nie wymaga ciągłego koszenia i podlewania. Można ją siać wiosną – od marca do maja lub jesienią – od września do listopada

Zalety łąki kwietnej: 

  • pozytywny wpływ na bilans wód gruntowych, rośliny lepiej wchłaniają wodę niż trawnik, 
  • wsparcie bioróżnorodności, 
  • schronienie dla wielu gatunków zwierząt: gadów, płazów, owadów – pszczół (!) i małych ssaków, 
  • sprzyja ochronie środowiska, 
  • pomaga oszczędzać wodę, 
  • gwarantuje ciekawy – sielski sposób na zaaranżowanie ogrodu. 

Jakie kwiaty wybrać na łąkę kwietną? 

Łąki kwietne zachwycają kolorami i różnorodnością. Zazwyczaj zaaranżowane są wzdłuż ścieżek lub na wyznaczonym terenie, np. z boku domu lub w jednej części ogrodu.  

Najczęściej wybierane kwiaty i byliny na łąkę kwietną to, np. wyka, czarnuszka damasceńska, gorczyca, gryka, chaber, facelia, lawenda, lucerna siewna, łubin, koniczyna, nagietek, rezeda wonna, ruta, jeżówka purpurowa, pszczelnik, słonecznik paskowany, ziarnopłon wiosenny – i wiele innych.  

Nie zaleca się siania łąk kwietnych

  • na terenach zacienionych,  
  • w sąsiedztwie wysokich budynków, 
  • pod drzewami, 
  • na kwaśnych glebach, 
  • w miejscach, które są silnie użytkowane. 

Wieloletnia łąka kwietna jest właściwie samoobsługowa, wystarczy raz do roku ją skosić! Nie trzeba martwić się o szkodniki, ponieważ wewnętrzny ekosystem sam się reguluje.  

Komu grozi kara za brak łąki kwietnej w ogrodzie? 

Okazuje się, że zalety łąk kwietnych dostrzegli urzędnicy Unii Europejskiej. W trosce o populację pszczół na kontynencie, zadecydowano o uchwaleniu przepisów, które nakazują wszystkim posiadaczom ogrodów o powierzchni powyżej 2 m2 wysianie łąki kwietnej. Za jej brak może grozić kara w maksymalnej wysokości 5000 zł! Nad tym, czy Polacy realizują unijną dyrektywę, czuwać będzie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Inspektorzy będą mieli prawo nałożyć karę, jeżeli ogród będzie zorganizowany bez miejsca dla pszczół. 

Jak wysiać łąkę kwietną, żeby nie dostać kary? 

Każda osoba, która posiada nieruchomość z ogródkiem o powierzchni powyżej 2 m2, musi wysiać w nim łąkę kwietną. Obszar łąki powinien zajmować co najmniej 30 proc. powierzchni ogrodu. Zgodnie z przepisami, powinna ona być wysiana w najbliższym okresie, sprzyjającym wegetacji roślin, czyli wiosną bądź jesienią. Warto pamiętać także, że unijne przepisy regulują możliwości wykonywania oprysków w sąsiedztwie łąki kwietnej. Nie wolno stosować żadnych środków ochrony roślin w okresie wzrostu kwiatów oraz w czasie kwitnienia, związanym ze wzmożoną aktywnością pszczół, czyli mniej więcej od kwietnia do września każdego roku. 

Póki co nie wiadomo, kiedy przepisy dotyczące wysiewu łąki kwietnej wejdą w życie. Prawdopodobnie zajmie to jeszcze sporo czasu, bo choć zarówno Unii Europejskiej, jak i naszej Redakcji zależy na dobrobycie pszczół, powyższy artykuł jest tylko żartem z okazji prima aprilis! 

 

oprac. Angelika Drygas, Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. maj 2024 04:00