Po raz pierwszy ten egzamin odbył się w roku szkolnym 2018/2019. Przystępują do niego co roku uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej. To sprawdzian obowiązkowy, przeprowadzany w formie pisemnej, od którego nie ma odwrotu – każdy musi go zdać. Nie da się go „oblać”, ponieważ nie ma określonego minimalnego wyniku, jaki można z niego uzyskać.
Jakie przedmioty podlegają egzaminowaniu?
Jest to język polski, matematyka, język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Uczeń wybiera tylko ten język, którego uczy się w szkole.
Jak przebiega egzamin ósmoklasisty?
Obejmuje trzy dni: pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego (120 minut), drugiego dnia – z matematyki (100 minut) i trzeciego dnia – z języka obcego (90 minut). Uczeń może mieć przy sobie wyłącznie pióro lub długopis z czarnym tuszem, a podczas egzaminu matematyki linijkę. Na egzaminie nie można korzystać ani z kalkulatora, ani ze słowników. Jeśli uczeń z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie może uczestniczyć w egzaminie, komisja wyznacza termin w czerwcu.
Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w 2023?
- 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 – język polski,
- 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 – matematyka,
- 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 – z języka nowożytnego.
Egzamin z języka polskiego – jak wygląda?
Arkusz składa się z dwóch części: pytań do fragmentów tekstów – literackiego oraz nieliterackiego oraz zadań sprawdzających wiedzę np. językową. W kolejnej części na uczniów czeka dłuższa wypowiedź pisemna, do wyboru opowiadanie o charakterze twórczym lub rozprawka (uczniowie powinni odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej). Suma wszystkich punktów to 45 (25 za pierwszą część egzaminu oraz 20 za drugą).
Jakie zadania na egzaminie z matematyki?
W tym przypadku uczniowie mogą spodziewać się, np. działań na potęgach i pierwiastkach, równań z jedną niewiadomą, ułamków zwykłych i dziesiętnych, wyrażeń algebraicznych, zadań związanych z kątami.
Język obcy na egzaminie ósmoklasisty
Ta część zwykle wypada najlepiej. W pierwszej kolejności uczniowie słuchają nagrań w języku obcym i odpowiadają na pytania. Następnie wykonują zadania do opisanych sytuacji na zasadzie testu wielokrotnego wyboru i uzupełniania luk. Kolejnym wymogiem jest odpowiadanie na pytania do przeczytanego tekstu. Ważna jest tu znajomość słownictwa. Na egzaminie znajdą się też zadania sprawdzające więdzę z zakresu gramatyki. Ostatnim ogniwem jest napisanie krótkiego tekstu, np. notatki, ogłoszenia, zaproszenia, wiadomości email lub wpisu na blogu.
oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: cke.gov.pl, strefaedukacji.pl