StoryEditorRuszą kontrole

Kontrola domów pod kątem CEEB. Co urzędnicy mogą sprawdzić?

26.10.2022., 15:00h

Program zbierania danych o źródłach ciepła rozkręca się. Już w 2023 roku ruszą kontrole, które mają stwierdzić, czy zgłoszone wcześniej deklaracje są autentyczne. Czy mamy obowiązek wpuścić do naszych domów urzędników? Czy w razie zmiany deklaracji grozi kara?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to rejestr, w którym znajdują się najważniejsze informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw. "kopciuchów".

Kto musi złożyć deklarację?

Deklarację muszą złożyć właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła.

Do kiedy złożyć deklarację?

  • Dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 r.
  • Dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Jak złożyć deklarację?

  • drogą elektroniczną: przez Internet, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie: www.zone.gunb.gov.pl. Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób.
  • w formie papierowej: wypełniony formularz można przesłać lub złożyć osobiście w Urzędzie Gminy/Miasta. Druki formularzy wraz ze wzorami są dostępne na stronie: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow. 

Zmiany w CEEB w celu uzyskanie dodatku będą skutkować odpowiedzialnością karną

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe i jednocześnie niezbędne w przypadku starania się o dodatek do ogrzewania. Na stronie gunb.gov.pl czytamy, że zgodnie z zaprojektowanymi regulacjami przewiduje się mechanizmy kontroli i weryfikacji wskazywanych w deklaracji danych, w tym podawanego sposobu ogrzewania. Będzie to miało miejsce w trakcie czynności dokonywanych przez tzw. osoby uprawnione do wprowadzania danych i informacji do ewidencji. Może to być kominiarz, pracownik gminy, inspektor ochrony środowiska.

Sprawdzą, czy nasze ogrzewanie ma rzeczywiście takie paliwo, jakie zadeklarowaliśmy do CEEB. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi kara. Wszystko po to, aby uchronić państwo przed praktykami wyłudzania dodatku osłonowego przez podanie nieprawdziwego źródła ogrzewania. GUNB poinformował, że zmiany deklaracji mogą być potraktowane jako fałszywe oświadczenie. Tak naprawdę jakakolwiek poprawka jest legalna jedynie w przypadku pomyłki we wcześniejszej deklaracji. 

Kontrole deklaracji CEEB obejmą także sprawdzanie:

  • rodzaju ocieplenia budynku,
  • grubości ocieplenia,
  • rocznego zużycia paliwa wykorzystywanego do ogrzewania,
  • rodzaju dachu.

Wszystko po to, aby zebrać jak najwięcej danych i w przyszłości móc zadziałać na rzecz termomodernizacji w Polsce.

Czy będziemy musieli wpuścić urzędników do naszych domów?

Czy kontrole deklaracji CEEB również będą obligatoryjne? Kontrola deklaracji CEEB nie będzie obowiązkowa, a osoby do niej uprawnione nie wejdą do naszego domu bez naszej zgody. Jest to działanie dobrowolne. Wizytę urzędnika będzie można zamówić online, w wybranym przez siebie terminie.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 12:51