StoryEditorSezon wakacyjny

Letnie wakacje będą trwać aż 3 miesiące?!

28.11.2022., 15:30h

Wydłużenie okresu wakacyjnego to ukłon w stronę branży turystycznej. Czy takie rozwiązanie będzie miało swój finał w sejmie i stanie się nową rzeczywistością Polaków? Czas pokaże. Jak w praktyce miałyby wyglądać takie przedłużone wakacje?

Stowarzyszenie Gmin Górskich RP (m.in. Szczyrk, Kościelisko czy Bukowina Tatrzańska) proponuje rozłożenie wakacyjnych turnusów na trzy miesiące, a wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy uważa, że ten koncept ma swój potencjał i jest wart rozważenia.

– Pomysł jest warty rozważenia i dyskusji, natomiast nie jest aż tak konieczny, jakim było wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa. Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy – to  dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego – powiedział PAP wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Wakacje w czasie od 15 czerwca do 15 września

Uczniowie wciąż mieliby tyle samo tygodni wakacji, jednak rozpoczynałyby się one i kończyły w przedziale od 15 czerwca do 15 września, w zależności od województwa, czyli w różnych terminach.

Aby zmiany mogły wejść w życie, trzeba zgody i współpracy kilku resortów, np. edukacji kultury, turystyki. Swój projekt przedłużenia wakacyjnych turnusów i podzielenia tego czasu na poszczególne województwa Tatrzańska Izba Gospodarcza motywuje większymi zyskami dla branży turystycznej, lepszym dostępem do bazy noclegowej i atrakcji turystycznych, bezpieczniejszym ruchem drogowym.

– Każde działanie mające na celu wydłużenie okresów wypoczynkowych jest bardzo dobre zarówno z punktu widzenia wypoczywających, jak i biznesu. Każde państwo powinno podejmować działania w kierunku świadomego zarządzania relokacją ruchu turystycznego w ramach swoich regionów i optymalizacji wykorzystania zarówno potencjału tych regionów, jak i możliwości działania biznesów w tych regionach – powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Dlaczego dłuższe wakacje miałyby być lepsze?

Argumenty za wydłużeniem wakacji:

  • wyższy komfort wypoczynku dla gości,
  • mniejsze obciążenie obleganych miejscowości,
  • większa swoboda w wyborze atrakcji turystycznych, dostępu do parków narodowych, nadmorskich plaż czy zabytków,
  • mniejsze korki.

Eksperci podkreślają, że większość właścicieli pensjonatów i hoteli woli mieć mniejsze obłożenie, ale regularne, niż skoncentrowane w wąskim przedziale czasowym. Taka sytuacja mogłaby się przełożyć na bardziej atrakcyjne ceny noclegów.

image
Odpoczynek na wsi!

Agroturystyka w Wielkopolsce. TOP 10 miejsc, które warto odwiedzić [ZDJĘCIA]

Potencjalne zmiany ustawowe

Obecnie prowadzone są już rozmowy z mieszkańcami obleganych miasteczek, szkołami i zainteresowanymi branżami. Największym argumentem za tym pomysłem jest powodzenie rozciągnięcia zimowych ferii w 2004 r., które okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem i dla turystów, i dla przedsiębiorców. Pomysł ten, gdyby miał nabrać mocy prawnej, musiałby przejść całą drogę legislacyjną.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. wrzesień 2024 06:41