StoryEditorGrudzień coraz bliżej

Mikołajki 2023 - kiedy wypadają? Co warto o nich wiedzieć?

Uwielbiasz świąteczny klimat? Mikołajki, poprzedzające święta Bożego Narodzenia, wprawiają cię w dobry nastrój? Poznaj historię i dowiedz się, jakie upominki przynosi Mikołaj. W jaki dzień wypadają mikołajki w 2023 roku?

Mikołajki to dzień, na który czekają nie tylko dzieci. Dorosłym też należy się chwila dziecięcej radości. Co w tym wyjątkowym święcie cieszy tych małych i tych dużych?

Mikołajki w Polsce

Każdy region Polski obchodzi mikołajki w inny sposób. Jedna tradycja pozostaje jednak niezmienna. Dzień Świętego Mikołaja (czy też biskupa z Miry) nie może się obejść bez drobnych upominków, które rano można znaleźć w czystych butach lub pod poduszką. Najczęściej Mikołaj obdarowuje pociechy słodyczami i owocami. Nie oznacza to, że o innych prezentach nie ma mowy.

Jak się obchodzi mikołajki na świecie?

Mikołaj, Krampus czy Trzej Królowie? Mieszkańcy różnych krajów mają swoje sposoby na celebrowanie mikołajek.

  • Czechy i Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi, choć postawili na inną nazwę – Mikuláš – pozostali przy tradycji zostawiania upominków w butach. Buty zostawia się przy drzwiach lub na parapecie okien. Przygotowanie pięknych, zadbanych butów (lub więcej niż jednej pary) oznacza szansę na więcej prezentów. 
  • Niemcy. Tutaj pomocnikiem Mikołaja jest niejaki Knecht Ruprecht (szwajcarskim odpowiednikiem jest Schmutzli). Jego wygląd nie budzi sympatii – bujna broda, ciemna jak węgiel skóra, łańcuchy zdobiące szyję i futro – to cechy, które mogą zniechęcać. W Bawarii podobną postać ma Krampus, czyli czort. Jego piekielny wygląd ma służyć straszeniu niegrzecznych dzieci, bo tylko takie odwiedza.
  • Hiszpania. Zamiast Mikołaja, można się tu spodziewać tzw. Reyes Magos, czyli Trzech Króli – to oni zapewniają drobne podarunki. Niegrzeczne dzieci dostają jednak un trozo de carbón - kawałek cukru przypominający bryłę węgla.

Mikołajki 2023 – kiedy wypadają?

Mikołajki tradycyjnie świętuje się w dniu, w którym chrześcijanie wspominają świętego Mikołaja, biskupa Miry, czyli 6 grudnia. W 2023 r. jest to środek tygodnia, oznacza to zatem, że tegoroczne mikołajki wypadają w środę.

Jaka jest historia mikołajek?

Dzień Świętego Mikołaja (tzw. mikołajki) wywodzi się od historii o biskupie z Miry. Postać ta żyła w III wieku, w Bizancjum. Zgodnie z historią był to mężczyzna, który urodził się w bogatej rodzinie. Z jakiegoś powodu zdecydował się pomagać ubogim i potrzebującym. Z tradycją, którą kultywuje się obecnie, wiąże się interesująca historia.

Biskup z Miry miał pomóc Patarze – ubogiemu mieszkańcowi miasta, który nie mógł zapewnić córkom godnego życia. Brakowało mu pieniędzy na posag, dlatego jego pociechy nie mogły wyjść za mąż. Pewnej nocy przyszły biskup wrzucił przez komin trzy woreczki z pieniędzmi, które wpadły do akurat schnących pończoch i butów. Tak zapoczątkowała się tradycja, która trwa do dziś.

Mikołajki – jakie prezenty dostają dzieci?

Dzień mikołajek to grudniowe święto wyprzedzające Boże Narodzenie. Prezenty, które przynosi Mikołaj mają zatem charakter symboliczny.

Jakie prezenty można znaleźć dziś w butach? Najpopularniejsze są słodycze i owoce (np. mandarynki). Często ofiaruje się też ciepłe skarpety, drobną biżuterię, książki, albumy muzyczne czy gry komputerowe – dla tych dużych, oraz drobne zabawki: maskotki, lalki lub samochodziki – dla najmłodszych.

 

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:06