StoryEditorJak przyciągnąć młodych na wieś?

Młodzi na wsi? Tak, ale tylko na takiej z szybkim internetem

Czas globalnej pandemii przyczynił się do tego, że młodzi ludzie bardziej doceniają możliwość zamieszkania na wsi. Równocześnie jednak coraz więcej z nich pracuje w systemie zdalnym i nie wyobraża sobie życia bez dostępu do szybkiego internetu. Czy światłowody w każdej wsi skutecznie przyciągną nowych mieszkańców?

Szybki internet stał się jedną z podstawowych potrzeb 

Na Kujawach, Pomorzu i Mazowszu przeprowadzono ankietę, dotyczącą znaczenia internetu w codzienności respondentów. Dane zbierała grupa telekomunikacyjna Nexera, która zajmuje się między innymi budową sieci światłowodowej w Polsce. 

Firma zaobserwowała wzrost roli, jaką szybkie łącze odgrywa w naszym życiu. Pociąga on za sobą także większe wymagania, stawiane operatorom sieci. 

- W 2019 roku tylko 9 proc. ankietowanych deklarowało posiadanie łącza o prędkości ponad 100 Mb/s – obecnie ten odsetek wzrósł do 51 proc. Z pewnością popyt na szybkie sieci szerokopasmowe będzie jedynie wzrastał – mówi prezes firmy Nexera, Jacek Wiśniewski. 

Jakie grupy zawodowe chętniej sięgają po rozwiązania online? 

Z przeprowadzonej przez Nexerę ankiety wynika, że jedną z grup zawodowych, które doceniają komunikację za pomocą internetu, są urzędnicy. 75 proc. z nich uważa, że załatwianie spraw w urzędach online jest proste zarówno dla petenta, jak i dla obsługującego. Klienci na ankietowanych obszarach zgadzają się z tym stanowiskiem: 45 proc. respondentów uznaje internet za narzędzie, które poprawia i usprawnia komunikację z urzędami. 

Spośród ankietowanych znaczne korzyści w stosowaniu rozwiązań zdalnych wskazali także nauczyciele. Według nich, warto wdrożyć na stałe możliwość przeprowadzania konsultacji z uczniami w formie online, zdalnych spotkań służbowych oraz transmisji lekcji dla tych dzieci, które nie mogą w nich uczestniczyć. 

Do czego młodym ludziom służy internet? 

Z zebranych przez Nexerę danych wynika, że internet jest dziś dla młodych ludzi źródłem wiedzy z wielu obszarów, w tym – wiedzy o ekologii. Do poszukiwania nowinek w sieci przyznało się 71 proc. ankietowanych. Coraz mniejsze znaczenie jako źródło wiedzy odgrywają dziś telewizja i prasa. 

Oczywiście internet służy dziś młodym ludziom także do pracy. Dlatego wielu z nich uzależnia miejsce, w którym zamieszka, od tego, czy jest tam dobry dostęp do szybkiej sieci. Dla nich jest to realna szansa na rozwój zawodowy. 

Młodzi chcą wracać na wieś, ale potrzebują dostępu do internetu 

Nexera przeprowadziła także ogólnopolskie badania, z których wynika, że nawet 30 proc. młodych Polaków chce zmienić miejsce zamieszkania w ciągu najbliższych 3 lat. Wśród miejsc, gdzie chcą zamieszkać, pojawiają się także wsie i małe miasteczka. Jednak dostęp do szybkiego internetu to warunek konieczny. Jako czynnik decydujący wymieniło go 42 proc. ankietowanych. Dobre łącze z siecią jest dziś dla młodych niemal tak samo ważne, jak możliwość spędzania czasu na łonie natury i ważniejsze niż aktywny samorząd lokalny. 

Dla 55 proc. ankietowanych szybki internet poprawia jakość ich życia. Wyniki nie są zadziwiające - w czasach, gdy praca i niektóre studia mogą odbywać się online, dobre łącze, które umożliwia zaangażowanie się w pełni w stawiane zadania, jest jednym z podstawowych wyznaczników wygody. Być może zatem dobrej jakości światłowody są kluczem do tego, by sprowadzić młodych na wieś i stworzyć im najlepsze środowisko do pracy, nauki i rozrywki.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. maj 2024 21:09