StoryEditorNowość w Polsce

Od dziś można zastrzec swój PESEL. Jak to zrobić i po co?

Od 17 listopada Polacy mogą skorzystać z możliwości zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Ma to na celu walkę z oszustwami i kradzieżami tożsamości. Choć na razie instytucje nie są zobowiązane do sprawdzania, czy dany PESEL został zastrzeżony, zmieni się to już w przyszłym roku. Jak zastrzec PESEL?

Po co zastrzegać PESEL? 

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL to w Polsce nowość. Do tej pory funkcjonowaliśmy bez takiej opcji, może zatem pojawić się pytanie, po co w ogóle to robić. Warto jednak rozważyć zastrzeżenie swojego numeru PESEL, bowiem celem tego działania jest zapobieganie niektórym skutkom kradzieży tożsamości. Chodzi między innymi o wyłudzanie pieniędzy poprzez zaciąganie kredytów na dane innej osoby bez jej wiedzy i zgody. 

Od kiedy działa zastrzeganie numeru PESEL? 

Numery PESEL Polacy mogą zastrzegać od 17 listopada 2023, jednak potrzeba jeszcze kilku miesięcy zanim cały system zostanie zintegrowany i zacznie sprawnie działać. Zarówno obywatele, jak i instytucje, mogą stopniowo przesyłać swoje wnioski o zastrzeżenie numeru PESEL oraz zgłoszenia o respektowaniu tych deklaracji. Docelowo system ma być zintegrowany do 1 czerwca 2024 i od tego dnia instytucje takie jak banki, kancelarie notarialne czy firmy telekomunikacyjne będą zobowiązane sprawdzać, czy dany PESEL jest zastrzeżony. 

Ile razy można zastrzegać PESEL? 

Operacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie odwracalna i będzie można dokonywać jej wiele razy. W okresie, gdy PESEL będzie zastrzeżony, jego posiadacz ani żadna inna osoba powołująca się na ten numer nie będą mogli zawrzeć wiążącej prawnie umowy. Dla przykładu, jeżeli posiadacz numeru PESEL zastrzeże go, a w tym czasie oszust zaciągnie kredyt, podając jego dane, to nie posiadacz danego PESEL-u będzie odpowiedzialny za jego spłacenie, lecz do odpowiedzialności pociągnięty zostanie bank. Z kolei gdy prawowity posiadacz numeru PESEL będzie chciał wziąć pożyczkę, powinien tymczasowo wycofać zastrzeżenie. 

- Rejestr zastrzeżeń będzie prowadzony w infrastrukturze rejestrów państwowych, tak samo jak rejestr PESEL, rejestr dowodów osobistych, czy rejestr wyborców - wyjaśniał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w rozmowie z RMF FM. 

Jak zastrzec numer PESEL? 

Na szczęście procedura zastrzeżenia numeru PESEL nie wymaga wielu formalności. Może to zrobić każdy dorosły posiadacz takiego numeru przez internet lub osobiście. W formule online można zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel. Z kolei osobiście należy wybrać się do urzędu gminy, banku krajowego, siedziby spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej lub na pocztę. 

 

źródło: RMF FM

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 12:24