Po co zastrzegać PESEL?
Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL to w Polsce nowość. Do tej pory funkcjonowaliśmy bez takiej opcji, może zatem pojawić się pytanie, po co w ogóle to robić. Warto jednak rozważyć zastrzeżenie swojego numeru PESEL, bowiem celem tego działania jest zapobieganie niektórym skutkom kradzieży tożsamości. Chodzi między innymi o wyłudzanie pieniędzy poprzez zaciąganie kredytów na dane innej osoby bez jej wiedzy i zgody.
Od kiedy działa zastrzeganie numeru PESEL?
Numery PESEL Polacy mogą zastrzegać od 17 listopada 2023, jednak potrzeba jeszcze kilku miesięcy zanim cały system zostanie zintegrowany i zacznie sprawnie działać. Zarówno obywatele, jak i instytucje, mogą stopniowo przesyłać swoje wnioski o zastrzeżenie numeru PESEL oraz zgłoszenia o respektowaniu tych deklaracji. Docelowo system ma być zintegrowany do 1 czerwca 2024 i od tego dnia instytucje takie jak banki, kancelarie notarialne czy firmy telekomunikacyjne będą zobowiązane sprawdzać, czy dany PESEL jest zastrzeżony.
Ile razy można zastrzegać PESEL?
Operacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie odwracalna i będzie można dokonywać jej wiele razy. W okresie, gdy PESEL będzie zastrzeżony, jego posiadacz ani żadna inna osoba powołująca się na ten numer nie będą mogli zawrzeć wiążącej prawnie umowy. Dla przykładu, jeżeli posiadacz numeru PESEL zastrzeże go, a w tym czasie oszust zaciągnie kredyt, podając jego dane, to nie posiadacz danego PESEL-u będzie odpowiedzialny za jego spłacenie, lecz do odpowiedzialności pociągnięty zostanie bank. Z kolei gdy prawowity posiadacz numeru PESEL będzie chciał wziąć pożyczkę, powinien tymczasowo wycofać zastrzeżenie.
- Rejestr zastrzeżeń będzie prowadzony w infrastrukturze rejestrów państwowych, tak samo jak rejestr PESEL, rejestr dowodów osobistych, czy rejestr wyborców - wyjaśniał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w rozmowie z RMF FM.
Jak zastrzec numer PESEL?
Na szczęście procedura zastrzeżenia numeru PESEL nie wymaga wielu formalności. Może to zrobić każdy dorosły posiadacz takiego numeru przez internet lub osobiście. W formule online można zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel. Z kolei osobiście należy wybrać się do urzędu gminy, banku krajowego, siedziby spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej lub na pocztę.
źródło: RMF FM
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements