StoryEditorGorące wydarzenie

Ogromne złoże gazu ziemnego w Sierosławiu. Czy mieszkańcy na tym zyskają?

05.08.2022., 20:16h

Na terenie Sierosławia, w powiecie poznańskim w województwie wielkopolskim PGNiG trafiło na bogate złoża gazu ziemnego o wielkości 650 milionów metrów sześciennych. Czy gminy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, z których skorzystają obywatele?

Jak wynika ze wstępnych obliczeń, rocznie będzie można wydobywać ok. 40 milionów metrów sześciennych zaazotowanego paliwa. Odkrycie to poprzedziły zaawansowane badania geofizyczne metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Sam otwór był wiercony od kwietnia do czerwca.

To szansa na poprawę kondycji finansowej samorządów

Okazuje się, że PGNiG będzie przekazywać podatek od nieruchomości przeznaczonych pod infrastrukturę związaną z wydobyciem. W 2021 roku Spółka zapłaciła z tego tytułu 69,2 mln złotych, z czego prawie 19 mln zł gminom z województwa wielkopolskiego.

Ponadto: – Spółki prowadzące wydobycie węglowodorów mają obowiązek uiszczać tzw. opłatę eksploatacyjną uzależnioną od wielkości wydobycia. Opłata dzielona jest pomiędzy gminy, powiaty, województwa, na terenie których znajduje się złoże, oraz, dodatkowo, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" – wskazuje PGNiG. Najwięcej zyskają gminy, które mogą liczyć na 60 proc., powiaty i województwa po 15 proc.

– To odkrycie to duży sukces specjalistów z Grupy Kapitałowej PGNiG, możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik badawczych i zaawansowanych metod wierceń kierunkowych. Wiedza i doświadczenie PGNiG w tym zakresie, będą dalej rozwijane po połączeniu z PKN ORLEN – zapewnia Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

– To odkrycie to duży sukces specjalistów z Grupy Kapitałowej PGNiG, możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik badawczych i zaawansowanych metod wierceń kierunkowych. Wiedza i doświadczenie PGNiG w tym zakresie, będą dalej rozwijane po połączeniu z PKN ORLEN. To właśnie specjaliści z PGNiG będą stanowić trzon jednego z centrów kompetencyjnych nowego podmiotu, które będzie odpowiadało za obszar poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Gwarantuje to dalszy dynamiczny rozwój własnego wydobycia węglowodorów już w ramach koncernu multienergetycznego – zapewnia Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Jak na złoża gazu reagują mieszkańcy?

Jeszcze przed rozpoczęciem badań nad wydobyciem mieszkańcy ostro protestowali przeciw ingerencji w środowisko naturalne na terenie ich gminy. Byli przeciwni wycinaniu drzew. Teraz mogą spodziewać się, że gmina, czerpiąc korzyści z opłat od PGNiG, spożytkuje pieniądze na ważne dla lokalnej społeczności cele.

Takie odkrycia mają niebagatelny wpływ na gospodarkę całego kraju, stanowiąc jeden z trzonów regularnych i bezpiecznych dostaw gazu dla rodzimych odbiorców. Stąd potrzeba dalszych poszukiwań nowych złóż oraz szeroko zakrojone inwestycje mające zadbać o produkcję gazu na zadowalającym poziomie.  

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 10:09