Bitwa pod Grunwaldem: wielkie zwycięstwo i wielkie święto
Położony dziś w województwie warmińsko-mazurskim Grunwald ponad 600 lat temu stał się świadkiem wielkiej historii. To właśnie tam miała miejsce bitwa pomiędzy Polakami, wspieranymi przez Litwinów, a Krzyżakami, która rozstrzygnęła o dalszych losach naszej ojczyzny. Zwycięstwo pod Grunwaldem pozostaje do dziś jednym z największych sukcesów polskich wojsk, a jego rocznica była jednym z pierwszych świąt narodowych: jako takie była obchodzona od 1412 do 1794 roku!
Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem
Choć dziś 15 lipca nie jest już świętem narodowym, w pamięci Polaków wciąż jest to ważna data. Każdego roku tłumy turystów przyjeżdżają do Grunwaldu, by tam podziwiać rekonstrukcję bitwy i wspominać polskie zwycięstwo.
W latach 2020-2021 rekonstrukcja nie mogła się odbyć ze względu na pandemię COVID-19. Przedsięwzięcie ściąga bowiem miłośników średniowiecza nie tylko z Polski i Litwy, ale z całej Europy! Samych inscenizatorów jest około 1200, pochodzą z różnych państw. W tym roku znów tłumnie przybyli oni na grunwaldzkie pola. Zabrakło tylko reprezentantów Rosji.
- Rosjanie nie będą walczyć w Grunwaldzie. Rekonstruktorzy z tego kraju co roku pojawiali się pod Grunwaldem i brali udział w rekonstrukcji. W tym roku nie ma na to zgody - mówił cytowany przez TVN24 dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku Szymon Drej.
Rocznica bitwy to okazja by świętować Dni Grunwaldu
Kojarzona głównie z bitwą z XV wieku wieś Grunwald zawdzięcza temu wydarzeniu swoją sławę. Dlatego obchodzi swoje dni przy okazji rocznicy bitwy. Święto Grunwaldu to nie tylko rekonstrukcja bitwy, choć to z pewnością punkt, który przyciąga wielu turystów. Wśród atrakcji przewidziano także koncerty, zawody łucznicze oraz turnieje rycerskie!
Zobaczcie, jak wyglądało świętowanie 612. rocznicy bitwy polsko-krzyżackiej oraz dni Grunwaldu 2022!
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem/facebook