StoryEditorEdukacja najmłodszych

Premier Morawiecki obiecuje darmowe laptopy dla uczniów. Na jakich zasadach?

Podczas konferencji prasowej 24 stycznia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy program cyfryzacji, w ramach którego do uczniów szkół podstawowych mają trafić laptopy, które pomogą im w nauce. Jak uzasadnił premier, to kolejny krok na drodze do cyfryzacji. Jakie będą zasady?

Granty PPGR: ile pieniędzy trafiło do gmin?

Przy okazji konferencji prasowej, szef Rady Ministrów podsumował także krótko program grantów, skierowany do gmin, w których znajdują się tereny dawnych PGR-ów. Jego celem było wsparcie w rozwoju cyfrowym dzieci i wnuków dawnych pracowników PGR-ów, w tym zapewnienie im dostępu do internetu i sprzętu komputerowego. Łącznie do 1599 gmin, które wzięły udział w programie, trafiły 584 mln zł. Złożono wnioski na 14 tys. komputerów, 200 tys. laptopów oraz 3 tys. tabletów. Premier podkreślił jednak, że to nie jest ostatnie słowo, które obecny rząd wypowiedział w kwestii wyeliminowania ograniczeń w dziedzinie cyfyzacji i już zapowiedział nowy program, o którym mówiło się od kilku miesięcy. 

Rząd proponuje nowy program cyfryzacji dla uczniów 

Polska szkoła powoli przechodzi transformację cyfrową, która ma na celu dostosowanie jej do wymagań współczesnego, wysoko skomputeryzowanego świata. Premier Morawiecki podkreślił, że rząd PiS podejmuje aktywne działania, by wspomóc tę transformację i zapewnić uczniom możliwość zdobycia nie tylko wiedzy, ale także cyfrowych kompetencji, bez których nie sposób dziś funkcjonować. 

- Nasze dzieci, nasza młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać w dzisiejszym świecie - mówił podczas swojego wystąpienia na konferencji premier i dodawał: - Jeszcze 20 lat temu komputer był dodatkiem do życia, także w kontekście edukacji. Dzisiaj jest już niezbędnym instrumentem do funkcjonowania, jest tak samo ważny, a może i bardziej potrzebny, jak piórnik z przyborami, by móc korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji. 

Celami programu są

  • wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, 
  • wykorzystanie najnowszych technik i narzędzi w edukacji, 
  • rozwój kompetencji cyfrowych uczniów. 

Darmowe laptopy dla uczniów od rządu: kto może na nie liczyć? 

Nowy program cyfryzacji zakłada, że już we wrześniu tego roku wszyscy uczniowie klas IV otrzymają od rządu laptopy. To ok. 370 tys. dzieci. Jak wynika z materiałów, przedstawionych podczas spotkania z mediami, wybrano właśnie czwartoklasistów, ponieważ w ich przypadku możliwe będzie realizowanie podstawy programowej na różnych zajęciach przy równoczesnym rozwijaniu umiejętności cyfrowych. Możliwa będzie także standaryzacja scenariuszy lekcji oraz aktywna realizacja podstawy programowej ze szczególnym uwzględnieniem lekcji informatyki. 

Czy inne dzieci także otrzymają komputery za darmo? 

Jak podkreślili podczas konferencji szef resortu nauki i szkolnictwa Przemysław Czarnek oraz sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, docelowo program ma objąć większą grupę dzieci. Laptopy będą trafiały do kolejnych roczników czwartoklasistów i towarzyszyły im przez całą edukację w szkole podstawowej. Politycy zaznaczyli jednak, że planują wprowadzenie możliwości przejęcia komputerów na własność po ukończeniu nauki w podstawówce. Ich zdaniem, to pozwoli nie tylko znieść bariery cyfryzacyjne, ale także kształtować w dzieciach i młodzieży postawę odpowiedzialności.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 00:04