StoryEditorCzas polowań

Uwaga! Sanitarny odstrzał dzików w toku!

10.04.2024., 14:00h
Uwaga! Sezon na sanitarny odstrzał dzików w związku z zagrożeniem ASF został rozpoczęty. Kolejni wojewodowie wydają stosowne rozporządzenia, aby poinformować o masowych działaniach myśliwych na terenie Polski.

Odstrzał sanitarny to dodatkowa forma ograniczenia populacji zwierząt z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Nie wchodzi w regularne plany łowieckie (rok łowiecki zaczyna się pierwszego kwietnia). Odstrzał sanitarny ma uchronić polskich hodowców i ich świnie przed rozprzestrzeniającym się ASF.

Czym jest ASF?

Afrykański pomór świń (ang. African swine fever, ASF) to wirusowa choroba świń i dzików. Może mieć przewlekły lub ostry przebieg. Choć nie zagraża ludziom, szybko szerzy się wśród zwierząt. Zakażenie następuje m.in. przez bezpośredni kontakt z odchodami, wydzielinami, krwią, czy nasieniem. Choroba jest przenoszona także przez dziki, które zbliżają się do gospodarstw w poszukiwaniu pożywienia.

Czym jest odstrzał sanitarny?

Każdego roku realizowany jest kalendarz polowań zgodny z planami łowieckimi na terenie całej Polski. Odstrzał sanitarny ma inny wymiar i jest najczęściej związany z zagrożeniem epidemiologicznym wśród zwierząt. Odstrzał sanitarny dzików ma na celu walkę z ASF. Zmniejszenie populacji dzików to akt zapobiegawczy. O odstrzale sanitarnym decyduje powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda, który w sytuacji wystąpienia groźnej choroby zakaźnej postanawia o odstrzale, aby zmniejszyć ryzyko szerzenia się choroby w danym regionie kraju.

Bank Danych o Lasach

To portal, który zbiera najważniejsze informacje o polskich lasach w jednym miejscu. Za jego pośrednictwem ustalimy obszary nadleśnictwa, gatunki drzew, występujące zwierzęta, zagrożenia pożarowe, możliwości noclegowe. Tam znajdują się również informacje o obwodach łowieckich. Warto ustalić obwód lasu, do którego udajemy się na przykład na spacer, aby sprawdzić, czy jest tam zaplanowane polowanie.

image
Uwaga polowanie!
FOTO: Envato Elements

Informacje o polowaniach

Także w Biuletynie Informacji Publicznej powinny zostać zamieszczone odpowiednie obwieszczenia w sprawie polowań właśnie. – Zgodnie z art. 42ab ustawy z 13 października 1995 roku Prawo łowieckie dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego powinien co najmniej na 14 dni przed planowym terminem rozpoczęcia polowania przekazać wójtom (burmistrzom, prezydentom miast), właściwym ze względu na miejsce wykonania polowania, informację o jego planowym terminie. Termin rozpoczęcia i zakończenia oraz miejsce polowania muszą być podane do publicznej wiadomości przez wyżej wskazane ograny administracji nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji – czytamy w serwisie prawo.pl. Uwaga! W trakcie polowania należy trzymać psa na smyczy!

image
Ważne szczepienia

Światowy Dzień Wścieklizny – jak unikać zakażenia?

Uwaga polowanie!

Przed każdym polowaniem myśliwi są zobowiązani ustawić tabliczki z informacją o działaniach łowczych. Każdy zarządca obwodu łowieckiego musi o to zadbać. Ponadto, na stronach internetowych określonych samorządów opublikowany jest spis planowanych polowań określający także miejsca, w których będą się odbywały. Jeśli podczas spaceru zauważymy tabliczkę” Uwaga polowanie”, najlepiej opuścić las w trybie natychmiastowym. Teren polowania zbiorowego należy oznaczyć na minimum 24 godziny przed rozpoczęciem działań. Prawo w Polsce zezwala myśliwym na polowanie w nocy: początek – godzina po zachodzie słońca i koniec – godzina przed wschodem.

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 12:20