StoryEditorSystem kaucyjny

System kaucyjny w Polsce od 2025 roku! Czy będzie też w sklepach na wsi?

Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym opakowań, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Ma to przyczynić się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Co to oznacza dla konsumentów? Czy system kaucyjny będzie opłacalny z perspektywy codziennych zakupów?

Czym jest dyrektywa plastikowa?

Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa wyprowadza nowy system kaucyjny. System kaucyjny jest częścią przyjętej w Polsce dyrektywy plastikowej SUP. Ma ona na celu chronienie planety przez ograniczenie zaśmiecania jej plastikowymi opakowaniami. Regulacja Unii Europejskiej ma pomóc zatrzymać postępujące globalne ocieplenie. 

Wprowadzenie kaucji na opakowania nie jest pierwszym działaniem, które zostało podjęte aby zrealizować cele dyrektywy. Wcześniej wycofano ze sprzedaży część produktów jednorazowego użytku, które powstawały z plastiku. Wycofane zostały m.in.:

  • patyczki higieniczne,
  • sztućce i talerze,
  • słomki,
  • kubki na napoje.

Za co będzie trzeba zapłacić kaucję? 

Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025, przewiduje doliczenie kaucji do trzech typów opakowań:

  • jednorazowe butelki z plastiku o pojemności do 3l,
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5l,
  • metalowe puszki o pojemności do 1l.

Projekt ustawy, który został opublikowany w kwietniu tego roku zakłada, że kaucja ma wynosić 50 gr.

Jak będzie można odebrać kaucję?  

Kaucja będzie konsumentom zwracana w momencie, gdy oddadzą puste opakowania do sklepu. Nie będzie konieczności pokazywania paragonu, żeby odzyskać pieniądze za zwrot. W przypadku nieodebrania kaucji przez klienta, pieniądze będą przeznaczane na finansowanie systemu kaucyjnego. 

Czy wiejskie sklepy przystąpią do systemu?

Informacja o wysokości kaucji będzie musiała zostać przez producenta umieszczona w widocznym miejscu na opakowaniu. Producenci, którzy nie osiągną wymaganych poziomów zbierania opakowań lub nie utworzą systemu kaucyjnego, zostaną obarczeni opłatą produktową. 

Tylko sklepy, których powierzchnia jest większa niż 200 metrów kwadratowych będą miały obowiązek przystąpienia do systemu kaucyjnego. Sklepy o mniejszej powierzchni będą miały dowolność, jednak i tak będą musiały pobierać kaucje. Oznacza to, że małe wiejskie sklepiki mogą, lecz nie muszą przystąpić do systemu kaucyjnego.

W jakich krajach działa system kaucyjny?

System kaucyjny znany jest już w 10 krajach Europy: w Danii, Estonii, Niemczech, Chorwacji, Norwegii, Szwecji, Islandii, Finlandii, Holandii czy na Litwie. Pomaga to w recyklingu, ponieważ zmusza producentów do wzięcia odpowiedzialności za swoje produkty, nawet wtedy, gdy są one odpadami.  

Oprac. Sandra Matus

Źródło: rmf24.pl, eko-logicznie.com

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:31