StoryEditorKontrola UOKiK

UOKiK skontrolował pompy ciepła. Zaskakująco dużo nieprawidłowości!

Pompy ciepła, podobnie jak wszystkie inne dostępne na rynku towary, podlegają kontrolom. UOKiK pochylił się nad tym, czy wprowadzane do obrotu na polskim rynku sprzęty są bezpieczne dla użytkowników. Liczba nieprawidłowości zaskakuje!

Spis treści:

Kto kontrolował pompy ciepła? 

Już od jakiegoś czasu w mediach pojawiały się informacje o planowanych kontrolach pomp ciepła. Niektóre sprzęty, sprzedawane na polskim rynku, nie spełniały bowiem wymogów, stawianych towarom wprowadzonym do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Sprawą zajęły się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Inspekcja Handlowa. 

Po co przeprowadzono kontrolę pomp ciepła? 

Coraz więcej osób inwestuje w pompy ciepła. Są popularnym wyborem wśród ludzi, którzy budują nowe domy, jednak niektórzy decydują się też zainstalować je w wyremontowanych budynkach. Z tego powodu sprzęt, który trafi do sprzedaży, powinien gwarantować użytkownikom zdrowie i bezpieczeństwo. Regulują to przepisy, stawiające wymogi producentom i importerom. Są oni zobowiązani do prowadzenia kompletnej dokumentacji oraz prawidłowego oznakowania swoich produktów, by mieć pewność, że pompy ciepła w polskich domach nie będą stanowiły zagrożenia. 

Przeczytaj także: Coraz mniej osób chce wymieniać piece na nowe! Dlaczego?

Czy pompy ciepła w domach są kontrolowane? 

KAS, IH oraz UOKiK skupiają się na kontrolach tych pomp ciepła, które jeszcze nie trafiły na rynek. Oznacza to, że zainstalowane już sprzęty nie podlegają kontroli przez te urzędy. 

- Zależy nam na tym, by eliminować produkty niezgodne najszybciej, jak to możliwe. Dzięki współpracy z KAS mogliśmy sprawdzić urządzenia, zanim zostały dopuszczone do obrotu – tym samym pompy ciepła, które posiadały nieprawidłowości, nie trafią do konsumentów - mówił prezes UOKiK Tomasz Chróstny. 

Ile pomp ciepła skontrolowano? 

Jak informują organy kontrolujące, sprawdzono łącznie 564 urządzenia, importowane do Polski transportem morskim, drogowym i lotniczym. 463 z nich nie zostały dopuszczone do sprzedaży. Pozostałe 101 trafiło na rynek, jednak w przypadku 62 sztuk konieczne były działania naprawcze, podjęte przez importerów. 

Kontroli podlegały: 

  • etykiety efektywności energetycznej, 
  • karty informacyjne produktu, 
  • dokumentacja techniczna, 
  • oznakowanie CE, 
  • deklaracje zgodności. 

Przeczytaj także: Dofinansowanie do pompy ciepła 2024: komu przysługują pieniądze z programu Moje Ciepło?

Najwięcej wykrytych nieprawidłowości dotyczyło nieprawidłowo sporządzonej karty informacyjnej oraz nieprawidłowej deklaracji zgodności UE.

 

źródło: gov.pl

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 20:01