Spis treści:
- Nowe nazwy węgla w składach - co się zmieni?
- Zakaz sprzedaży węgla od 31 sierpnia
- Kiedy kolejne typy węgla znikną z rynku?
Nowe nazwy węgla w składach - co się zmieni?
Projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska może sporo namieszać na rynku opału. Zmienić się mają normy jakościowe paliw stałych, a towar, który ich nie spełnia, nie zostanie dopuszczony do sprzedaży. Rozporządzenie uwzględnia zarówno duże zmiany, jak i drobne o charakterze kosmetycznym. Do drugiej grupy należy między innymi zmiana nazw handlowych węgla. W sprzedaży będą:
- węgiel kostka,
- węgiel orzech,
- węgiel groszek,
- węgiel miał,
- węgiel antracyt.
Nowy podział uprości dotychczasową klasyfikację, bowiem nie będzie już kategorii węgiel kostka I, kostka II a jedynie węgiel kostka. Znikną również nazwy, sugerujące ekologiczny charakter paliwa, np. ekomiał. Kategoryzacja węgla oparta będzie na wielkości ziaren:
- węgiel kostka: 63 – 200 mm,
- węgiel orzech – 25 – 80 mm,
- węgiel groszek – 5 – 40 mm,
- węgiel miał – 3 – 31,5 mm.
Przeczytaj także: Ceny węgla w sierpniu 2024: czy to dobry moment na zakup opału?
Zakaz sprzedaży węgla od 31 sierpnia
Zmiany kosmetyczne to jednak nie wszystko. Niektóre typy węgla zostaną wycofane ze sprzedaży. Projekt rozporządzenia określa wymagania jakościowe paliwa stałego, przeznaczonego do wykorzystania w gospodarstwach domowych i instalacjach spalania o mocy mniejszej od 1 MW. Zgodnie z nim, do sprzedaży dopuszczone będą paliwa o zawartości czystego węgla na poziomie co najmniej 85 proc., spełniające wymagania w zakresie zawartości wilgoci, siarki i popiołu. Do ogrzewania domów i do małych kotłowni nie będzie można kupić i stosować węgla, który nie spełni wymagań. Od 1 lipca 2025 wycofane z obrotu miałyby być także paliwa stałe, uzyskane w procesie obróbki węgla brunatnego.
Przeczytaj także: Będzie podatek od kapliczek i krasnali ogrodowych?!
Kiedy kolejne typy węgla znikną z rynku?
Wprowadzenie surowych wymagań w zakresie tego, jaki węgiel może być sprzedawany gospodarstwom domowym to zadanie na lata. Rozporządzenie MKiŚ zakłada wdrażanie ich etapami. Pierwszy z nich zrealizowany ma być do 31 sierpnia 2024. Kolejne etapy zaplanowano na okres:
- od 1.09 2024 do 30. 06. 2025 r.
- od 1.07.2025 do 30.06. 2027 r.
- od 1.07. 2027 do 30 06. 2029 r.
Z każdym kolejnym okresem wymagania dla węgla wprowadzanego do obrotu będą coraz bardziej surowe.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements