StoryEditorŻłobki na wsi

Żłobek w każdej gminie? Rusza program Maluch Plus

20.01.2023., 10:00h

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała nowy nabór do programu Maluch Plus. To rzeczywiste wsparcie dla gmin w tworzeniu nowych żłobków. Celem projektu jest ułatwienie rodzicom łączenia pracy zawodowej z wychowaniem swoich pociech.

19 stycznia 2023 roku, na briefingu prasowym z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wiceminister Barbary Sochy oraz ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy została ogłoszona nowa edycja programu Maluch+ na lata 2022-2029. Budżet wynosi 5,5 mld zł. – Ogłoszenie nowej edycji programu Maluch + to włączenie szóstego biegu w procesie rozwoju usług dla rodzin z małymi dziećmi – powiedziała na konferencji prasowej minister Marlena Maląg. Od 2016 roku na ten cel zostało przeznaczonych około 227 mld zł. Minister podkreślała, że to kolejny krok w budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin – państwa, które wspiera rodziny finansowo.

Zmiany w programie Maluch Plus

Samorządy zyskały nieco więcej czasu na przeprowadzenie inwestycji – będą to trzy lata zamiast roku. Na stworzenie jednego żłobka lub klubiku otrzymają 35 862 zł (pozostałe podmioty niepubliczne 12 410 zł). Przez kolejne trzy lata będą dofinansowywane na prowadzenie działalności w wysokości 837 zł na jedno miejsce. Od samorządów nie będzie wymagany wkład własny.

Żłobek w każdej gminie

Celem programu jest zagwarantowanie rodzicom możliwości powrotu do aktywności zawodowej i oddania dziecka do miejsca, gdzie jest odpowiednia opieka. Docelowo w każdej gminie ma być przynajmniej jeden żłobek lub klub dziecięcy przeznaczony dla dzieci do 3. roku życia. – Każdej gminie w Polsce zostaną przydzielone środki na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki według algorytmu, uwzględniającego liczbę dzieci nieobjętych opieką oraz dochód na osobę – podkreśla wiceminister Barbara Socha. W ramach nowej edycji powstaną 102 tys. miejsc opieki i sporo osób będzie mogło powrócić na rynek pracy. Ostateczną decyzję o inwestycji podejmą jednak władze samorządowe.

Maluch Plus pomocą dla rodzin

Wiceminister rodziny Barbara Socha podkreślała, że obecnie działa 230 tys. miejsc opieki żłobkowej, a w 2015 r. było ich około 80 tys. Okazuje się jednak, że wciąż funkcjonują gminy, w których nie ma ani jednego żłobka czy przedszkola. Naszym głównym celem jest tak zmienić program Maluch+, aby wszystkie bariery, które do tej pory powodowały, że samorządy miały trudności ze zrealizowaniem takich inwestycji, z budową żłobków, żeby te bariery konsekwentnie likwidować mówiła.

Budżet programu Maluch Plus

Budżet to 5,5 mld zł. Środki te pochodzą z budżetu państwa, z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Termin składania wniosków

Wnioski można składać do 19 lutego, wyłącznie drogą elektroniczną. Ogłoszenie wyników nastąpi do 28 kwietnia.

image
Dla rodziców

Żłobki na wsi. Program Maluch plus na nowych zasadach

Program Maluch Plus

Celem głównym tego programu jest wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat, czyli żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Przede wszystkim chodzi o zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki dla wszystkich dzieci.

Angelika Drygas

Źródło: gov.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 05:09