StoryEditorNie przegap!

Zmiana czasu na letni 2023: kiedy przestawić zegarki i jak się przygotować?

Jeszcze w marcu czeka nas zmiana czasu na letni. Ten obowiązek, choć przykry dla niektórych, musimy spełniać dwa razy w roku i póki co nic nie wskazuje na to, że się to zmieni. Możemy jednak przygotować się na to, co czeka nas wraz ze zmianą czasu. Kiedy będzie zmiana czasu na letni w 2023 roku?

Czy zmiana czasu na letni w 2023 roku będzie ostatnia? 

Wiele osób nie lubi zmiany czasu, której dokonujemy dwa razy w roku. Wiąże się ona bowiem często z krótkotrwałymi fizycznymi dolegliwościami. Co więcej, nierzadko padają argumenty, że czas zimowy, który teoretycznie ma na celu pomóc wykorzystać jak najwięcej dziennego światła, tak naprawdę jest niepotrzebny, gdyż zmusza nas tylko do dłuższego siedzenia przy świetle sztucznym. 

Te wszystkie argumenty wybrzmiewają coraz głośniej i Unia Europejska już od jakiegoś czasu zastanawia się nad odejściem od tego obowiązku. Jednak wszystko wskazuje na to, że nie dojdzie do tego w najbliższych latach. Ostatnia regulacja dotycząca zmian czasu w Polsce pochodzi z 4 marca 2022 roku i będzie obowiązywać przez 5 lat. Zatem co najmniej do 2027 roku będziemy funkcjonować na czasie zimowym i letnim. 

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie? 

Przestawianie zegarków ma wpływ na nasze zdrowie, nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Badania pokazują, że nawet ok. 25 procent osób, które muszą dwa razy w roku zmieniać czas, skarży się na nieprzyjemne objawy. Wśród tych objawów znalazły się przede wszystkim problemy ze snem, które wynikają z konieczności dostosowania się do nowego układu doby. Prócz tego wiele osób skarży się na brak apetytu, problemy z żołądkiem i ogólne pogorszenie samopoczucia. W okresie zmiany czasu nasz układ odpornościowy może funkcjonować gorzej, a co za tym idzie - mogą pojawić się infekcje. Skrajnym przypadkiem jest wystąpienie sezonowej depresji, zawału lub udaru

Jak się przygotować na zmianę czasu? 

Choć przesuwamy czas tylko o godzinę, organizm mocno to odczuwa. Można jednak do pewnego stopnia zamortyzować ten szok. Warto zadbać o to odpowiednio wcześniej. Z około tygodniowym wyprzedzeniem dobrze kłaść się spać nieco wcześniej niż zwykle lub wstawać przed budzikiem. Jeżeli 4 dni przed zmianą czasu wstaniemy 15 minut wcześniej i każdego kolejnego dnia odejmiemy tę samą ilość snu, organizm łatwiej przyzwyczai się do zmiany. 

Warto także zadbać o odpowiednią dietę, która doda energii zwłaszcza w pierwszych dniach po przestawieniu zegarków. Nie chodzi tu jednak o litry kawy czy napojów energetycznych! Zamiast tego lepiej postawić na kaszę gryczaną lub jaglaną, nasiona chia, pestki dyni, orzechy lub masło orzechowe oraz gorzką czekoladę. 

Kiedy będzie zmiana czasu na letni w 2023 roku? 

Zmiana czasu na letni przypada zawsze w ostatni weekend marca. Z tego powodu w 2023 roku zegarki przestawimy z 2:00 na 3:00 w nocy z 25 na 26 marca. Telefony komórkowe przestawią się same. 

To nie ostatnia zmiana czasu w tym roku. Tradycyjnie jesienią powrócimy do czasu zimowego. Ta zmiana przypada w 2023 roku na 29 października. 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:39