StoryEditorNie przegap!

Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?

Ostatni weekend października to moment, w którym przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. Ta niewielka zmiana nie pozostaje bez wpływu na nasze organizmy i funkcjonowanie! Z czym wiąże się zmiana czasu? Kiedy dokładnie przesunąć wskazówki w zegarku?

Po co jest zmiana czasu? 

Zmianę czasu przeżywamy każdego roku po dwa razy, przestawiając się na czas letni i zimowy. Przyczyną, dla której wprowadzono takie rozwiązanie, jest oszczędność światła dziennego podczas krótkich, jesiennych dni. Teoretycznie, zmieniając czas, jesteśmy w stanie wykorzystać więcej naturalnego światła. Jednak w praktyce okazuje się, że często w efekcie zmiany czasu jesteśmy zmuszeni zużywać więcej energii elektrycznej, ponieważ wcześniej robi się ciemno, podczas gdy większość z nas nie kończy jeszcze swojego dnia. 

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie? 

Każdy, kto lubi podróże, zdaje sobie sprawę z tego, że przekraczanie stref czasowych wiąże się z pewnym dyskomfortem i często potrzeba kilku dni, by przystosować się do innych godzin funkcjonowania. Podobnie organizm reaguje na cykliczną zmianę czasu. Jest to ingerencja w zegar biologiczny każdego człowieka i podobnie jak w przypadku zmiany strefy czasowej, potrzebujemy kilku dni, by się przystosować do nowych warunków. Średnio trwa to około tygodnia, jednak ten okres może być różny dla każdego człowieka. 

Jakie dolegliwości może przynieść zmiana czasu? 

Zmianę czasu najmocniej odczują osoby, które chorują przewlekle oraz te, które mają problemy ze snem. Jednak każdy, nawet zdrowy organizm będzie potrzebował czasu, by się dostosować. Mogą zatem wystąpić krótkotrwałe dolegliwości, takie jak złe samopoczucie, kłopoty z zasypianiem, brak apetytu, brak energii, nadmierna senność, a nawet rozdrażnienie czy problemy z koncentracją. 

Zaburzenie standardowej rutyny organizmu, które wynika ze zmiany czasu, odbije się także na gospodarce hormonalnej. Przede wszystkim skokowy wzrost będzie dotyczył poziomu kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Wstawanie o “innej” porze to bowiem dla organizmu stres. Dlatego w dłuższej perspektywie zmiana czasu może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zawału serca lub udaru mózgu! 

Czy to już ostatnia zmiana czasu? 

Od lat coraz więcej osób jest przeciwnych zmianie czasu. Z przeprowadzonego w październiku 2022 r. sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że prawie 80 proc. Polaków nie chce już manipulować wskazówkami zegarków i pozostać przy czasie letnim. Jednak w tej chwili wiadomo, że unijne projekty, które miały ostatecznie rozstrzygnąć zmianę czasu, zostały zawieszone jeszcze przed pandemią. Ostatnia regulacja, dotycząca zmian czasu w Polsce, pochodzi z 4 marca 2022 roku i będzie obowiązywać przez 5 lat. Zatem co najmniej do 2027 roku będziemy funkcjonować na czasie zimowym i letnim. 

Kiedy będzie zmiana czasu na zimowy w 2022 roku? 

Nie ma konkretnej daty, kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy, jednak przyjęło się, że jest to ostatni weekend października. Z tego powodu w 2022 roku zmiana czasu nastąpi w nocy z 29 na 30 października. O godzinie 2 w nocy powinniśmy cofnąć wskazówki o godzinę i dzięki temu spać dłużej. 

Z powrotem na czas letni wrócimy 26 marca 2023. Wtedy przesuniemy zegarki o godzinę do przodu.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 19:48