StoryEditorZmiana czasu

Zmiana czasu na zimowy – kiedy przestawiamy zegarki w 2024 roku?

28.09.2024., 16:00h

Zmiana czasu na zimowy niebawem nastąpi. Dla wielu osób oznacza coś dobrego. Chodzi o wydłużenie snu o godzinę. W jakim dokładnie dniu przejdziemy na czas zimowy w naszym kraju?

Spis treści:

Zmiana z czasu letniego na zimowy w 2024 roku

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

W jakim celu następuje zmiana czasu? 

Jesienne przestawianie czasu to już tradycja. W naszym kraju zmiana czasu obowiązuje od 1977 roku. Blisko 70 krajów co roku staje przed tym samym wyzwaniem. Już od kilku lat trwa dyskusja na temat rezygnacji z przestawiania zegarków w porze letniej i jesiennej. Coraz więcej Polaków jest przeciwnych tej metodzie. Jedno jest pewne, jeszcze przez kilka lat w Polsce będziemy przestawiać zegarki, funkcjonując na czasie zimowym i letnim. Niezależnie od tych dywagacji i tak w październiku wyjmiemy z szaf swetry, grube koce i ciepłe skarpety, a wieczory zaczniemy spędzać z kubkiem gorącej herbaty.

Zmiana z czasu letniego na zimowy w 2024 roku

Będzie miała miejsce w ostatnim tygodniu października. To wtedy nastąpi zmiana czasu na czas zimowy. W tym okresie przestawiamy zegarki o jedną godzinę w tył, czyli śpimy o jedną godzinę “dłużej”. W 2024 roku zmiana czasu z letniego na zimowy wypada 27 października – a dokładnie w nocy z 26 na 27 października przestawimy zegarki z 3.00 na 2.00 w nocy. Zmiana czasu regulowana jest rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów.

Przeczytaj także: Antygrypina – mikstura na przeziębienie! Poznaj przepis!

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

Wiosną sytuacja jest odwrotna – w tym okresie przechodzimy z czasu zimowego na letni. Tym samym sen jest poniekąd skrócony o godzinę, ale z drugiej strony dzięki temu dłużej możemy cieszyć się dniem. Co roku data ta wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca – to wtedy przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na godzinę 3.00.

W jakim celu następuje zmiana czasu? 

Dwa razy do roku przestawiamy czas, na letni i zimowy. U źródła tego działania leży chęć wykorzystania światła dziennego podczas krótkich, jesiennych dni. To jednak nie do końca sprawdza się – większość z nas pracuje dłużej lub wykonuje szereg innych czynności. Jakie mogą być konsekwencje? Zmiana czasu może rozregulować sen, odczują to osoby chorujące przewlekle oraz mające kłopoty z wysypianiem. W tym okresie może nasilić się złe samopoczucie, brak energii, senność, czy rozdrażnienie. Do nowego czasu każdy organizm musi się także dostosować, potrzeba na to nieco... czasu! Może pojawić się również mniejsza odporność na stres spowodowana skokiem kortyzolu i adrenaliny.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 11:45