StoryEditorImpreza w stylu retro

Ciągniki retro odwiedziły Wilkowice. Jak wyglądał Festiwal Starych Ciągników?

W weekend 20-21 sierpnia 2022 prawdziwa gratka czekała na miłośników motoryzacji rolniczej w Wilkowicach. To właśnie tam odbył się XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciąg­ników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka. Goście mogli podziwiać ponad 300 maszyn! Jakie rozrywki przewidziano dla odwiedzających?

Ponad 300 maszyn czekało na gości w Wilkowicach 

Wieś Wilkowice w gminie Lipno (powiat leszczyński, województwo wielkopolskie) od lat słynie z organizowanego tam Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych. Nie jest to byle jaka impreza – w tej chwili wilkowicki festiwal to największy zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej! 

W tym roku na gości Festiwalu Starych Ciągników czekała moc atrakcji. Przede wszystkim same maszyny - przybyło ich do Wilkowic ponad 300, z czego 250 stanowiły ciągniki. Część wystawców przyjechała na Festiwal z zagranicy – obecni byli kolekcjonerzy z Niemiec, Czech, Węgier i Danii. 

Dla szczególnie cennych eksponatów przewidziano nagrody w konkursie „Traktor i Maszyna – Wilkowice 2022”. Nagrodzono także najlepszych kolekcjonerów - Andrzeja Budzisza, Jarosława Chojnackiego i Leszka Nowaka. 

Jakie atrakcje czekały na gości Festiwalu Starych Ciągników w Wilkowicach?  

Choć dla wielu osób wystarczającą atrakcję stanowiło podziwianie zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych, organizatorzy zadbali o to, by nikt się nie nudził. Przewidziano szereg atrakcji, a wśród nich zawody traktor pullingu, wyścigi traktorów, toczenie beczki, przeciąganie traktora liną, pokazy zbioru zboża kombajnami i orki „bombajami”, a także konkurs mody traktorowej, w którym wybrano Traktorzystkę i Traktorzystę Festiwalu.

Na niedzielny poranek przewidziano uroczysty korowód ciągników, które przejechały ulicami Wilkowic. W czasie całego festiwalu goście mogli także oglądać wystawę pod tytułem „100-lecie Traktora URSUS”, na której zobaczyć można było wszystkie dostępne prototypy ciągników tej marki. 

Co zagroziło dobrej zabawie na festiwalu?

Choć wydawać by się mogło, że tak ciekawej imprezy nic nie może zepsuć, okazało się, że niewiele brakowało. Pierwszego dnia festiwalu rozszalała się bowiem ulewa, przez którą część atrakcji nie mogła się odbyć. Organizatorzy wykazali się jednak elastycznością i dostosowywali program do warunków pogodowych. Goście z kolei nie tracili humoru i podziwiali retro maszyny nawet w strugach deszczu.  

Zobacz, jak wyglądał XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciąg­ników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka!  

 

 

Zuzanna Ćwiklińska

foto: Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych "Traktor i Maszyna"

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 14:18