StoryEditorŚwięto plonów 2022

Jak wyglądały dożynki 2022? Wieńce, dekoracje, tradycje [FOTO]

Ostatnie weekendy upłynęły na polskich wsiach pod znakiem świętowania końca żniw. Dożynkowe imprezy przyciągały tłumy, a gminy przechodziły same siebie w oferowaniu gościom atrakcji. Nie zapomniano jednak również o tradycyjnej stronie dożynek: pojawiały się piękne wieńce. Jak świętowano koniec żniw w całym kraju?

Wielkie gwiazdy i wielkie afery 

Wiele imprez gminnych i powiatowych jest uświetnianych przez gwiazdy, znane z pierwszych stron gazet oraz ekranów telewizorów. Niezależnie od tego, czy to kabarety, czy wokaliści, występy artystyczne przyciągają tłumy. Tak stało się między innymi w Zaniemyślu (pow. średzki, woj. wielkopolskie), gdzie zebranych bawiła największa gwiazda disco polo – Zenek Martyniuk wraz z zespołem Akcent. 

Zdarzyły się jednak również konflikty, które zakończyły się niezadowoleniem świętujących. Do takiego przykrego incydentu doszło w Gaszowicach (pow. rybnicki, woj. śląskie). Gwiazdą wieczoru miał być zespół Łzy. Okazało się jednak, że w skutek wewnętrznego konfliktu w zespole, istnieją w tej chwili dwie grupy, występujące pod tą samą nazwą. Mieszkańcy byli wyraźnie rozczarowani tym, że podczas dożynek wystąpić miała “nowa” grupa z wokalistką Pauliną Titkin, nie “stara”, w której od 2011 roku oglądać można Sarę Chmiel. Jednak mimo protestów gaszowiczan koncert “nowych” Łez odbył się podczas święta plonów. 

Dożynki to wciąż ostoja tradycji 

Choć występy wielkich gwiazd estrady z pewnością przyciągają gości, mieszkańcy wsi nie zapominają, o co tak naprawdę chodzi w święcie plonów. Na każdej gminnej imprezie obowiązkowym punktem programu są dożynkowe tradycje: msze święte oraz prezentacje wieńców. Te z kolei niekiedy przypominają małe dzieła sztuki - pracują nad nimi nierzadko całe zespoły. 

Coraz popularniejsze stają się z kolei tak zwane “witacze”. To figury ze słomy i słomianych balotów, które mają przyciągać wzrok, zachęcać gości do odwiedzenia dożynek i informować, kiedy się one odbędą. W niektórych wsiach można spotkać tradycyjne witacze w postaci baby, chłopa oraz ich zwierząt (świni, krowy), ale znajdują się i takie, które swoje rzeźby wznoszą na wyższy poziom i konstruują prawdziwe majstersztyki, nawiązujące do wiejskich tradycji lub aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie. W ich budowie uczestniczą całe wsie. Nierzadko gminy organizują konkursy na najpiękniejsze i najbardziej oryginalne dekoracje. 

Zobacz, jak wyglądały tegoroczne dożynki w Polsce – od gminnych po wojewódzkie! 

 

 

Zuzanna Ćwiklińska

źródło zdjęć: Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2022 23:00