StoryEditorWyjątkowy gość dożynek

Niespodzianka na dożynkach w Kolonii Boćki: wziął w nich udział prezydent Duda! [FOTO][WIDEO]

Zwykle największą niespodzianką, przygotowaną dla uczestników dożynek, jest występ gwiazdy lub ciekawy konkurs z nagrodami. Niewiele osób spodziewa się, że niespodziankę będą stanowiły... odwiedziny pary prezydenckiej! Tak stało się jednak w Kolonii Boćki. Dlaczego Andrzej Duda z małżonką odwiedzili akurat tę wieś?

Ważni goście na dożynkach w podlaskiej wsi 

Zaplanowane na 27 sierpnia święto plonów w Kolonii Boćki (pow. bielski, woj. podlaskie) miało mieć raczej tradycyjny charakter. W programie przewidziano występ zespołu folklorystycznego Klekociaki z Bociek oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”. Jednak okazało się, że święto zyskało charakter nadzwyczajny. Dożynki w Kolonii Boćki odwiedziła bowiem para prezydencka: Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Była to wizyta dla wielu zaskakująca, bo Kancelaria Prezydenta nie poinformowała wcześniej, że prezydent weźmie udział w święcie plonów w podlaskiej wsi. 

Dlaczego para prezydencka wybrała Kolonię Boćki? 

Wizyta Andrzeja Dudy w Kolonii Boćki nie była jednak do końca przypadkowa. Jej przyczyny szukać należy w ubiegłorocznym święcie plonów. To właśnie wtedy mieszkańcy Kolonii Boćki przygotowali piękny, okazały wieniec dożynkowy. Okazał się na tyle wyjątkowy, że zdobył główną nagrodę podczas Dożynek Prezydenckich 2021. Andrzej Duda z żoną wdrażają zaś nową tradycję: już po raz drugi odwiedzili lokalne święto plonów w gminie, z której pochodzi zwycięski wieniec. Rok temu gościli na dożynkach gminy Tarnów, które odbyły się w Zbylitowskiej Górze. 

Jak przebiegały dożynki z udziałem Andrzeja Dudy? 

Uroczystość, w której wziął udział prezydent Duda z żoną, zachowała w dużej mierze tradycyjny charakter. Wyjątkowych gości powitano na miejscu chlebem i solą. Zaprezentowano ubiegłoroczny wieniec, który stał się przyczyną odwiedzin pary prezydenckiej w Kolonii Boćki, a także wieniec dożynkowy przygotowany przez mieszkańców w tym roku. Warto zauważyć, że również tegoroczny wieniec reprezentuje wysoki poziom - wygrał eliminacje powiatowe i wojewódzkie. Następnie zgodnie z planem odbyły się występy lokalnych zespołów folklorystycznych. 

Kiedy odbędą się dożynki prezydenckie? 

Tradycyjne dożynki prezydenckie, podczas których między innymi rozstrzygnięty zostanie konkurs na wieńce, jeszcze przed nami. Zaplanowane są na weekend 10-11 września. Odbędą się w Belwederze. 

 

Zobacz, jak przebiegała wizyta prezydenta Andrzeja Dudy oraz jego żony na dożynkach w Kolonii Boćki! 

 

materiały foto/video: Kancelaria Prezydenta RP

Zuzanna Ćwiklińska

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. grudzień 2022 07:04