Rośliny stanowią podstawę naszego życia, towarzyszą nam od zawsze stanowiąc źródło pożywienia i zachwytu. Chętnie otaczamy się nimi w domach aranżując choćby skrawek ogrodu na parapecie. Dbamy o nie w ogrodach, bo nic nie zastąpi widoku kwitnącej magnolii czy obsypanej różowym puchem wiśni. Chcąc odnaleźć spokój i relaks zaszywamy się w parku czy lesie. Coraz częściej na roślinach opieramy naszą codzienną dietę. Chętnie kupujemy rośliny, zwłaszcza że jest ich obecnie ogromny wybór.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin, który obchodzimy 12 maja, Pracownia Zamiejscowa w Lublinie we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa gościła dzieci z Przedszkola nr 78 w Lublinie oraz dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Radawczyku Drugim. Dzieci miały okazję poznać, jak wygląda ochrona roślin od podstaw.
Ochrona zdrowia roślin to ochrona ludzkości i bezpieczeństwo żywnościowe świata
Jednym z celów ustanowienia przez Organizację Narodów Zjednoczonych dnia 12 maja Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin, było podniesienie globalnej świadomości na temat tego, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin przyczynia się do:
- zmniejszaniu głodu,
- zmniejszeniu ubóstwa,
- ochrony różnorodności biologicznej,
- pobudzania rozwoju gospodarczego.
Nie jest przesadą, jeśli mówi się, że zarówno zdrowie ludzi, jak kondycja naszej planety zależą od roślin. Rośliny są bazą 80% żywności, którą jemy na co dzień. Dodatkowo rośliny produkują 98% tlenu, którym oddychamy.
Z drugiej strony zagrożenia z jakimi zmagają się rośliny, np. szkodniki i choroby, są odpowiedzialne za:
- utratę nawet 40% światowych upraw żywności
- straty handlowe w obrocie produktami rolnymi przekraczające 220 miliardów dolarów rocznie.
Najmłodsi poznali, jak pracuje się w WIORIN i dlaczego to takie ważne
Z powodu tej szczególnej okazji Pracownia Zamiejscowa w Lublinie we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa gościła dzieci z Przedszkola nr 78 w Lublinie oraz dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Radawczyku Drugim.
W Pracowni Oceny Nasion dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy analityków nasiennych oraz z działaniem urządzeń wykorzystywanych w codziennej pracy.
Dodatkowo, dzieci miały możliwość zaobserwowania różnych metod kiełkowania i faz rozwojowych poszczególnych gatunków roślin, np. zboża, bobowate drobnonasienne i grubonasienne, warzywa, zioła, począwszy od nasiona aż do w pełni rozwiniętej rośliny.
Na pewno pomocne dzieciom w tych obserwacjach były mikroskopy oraz lupy, dzięki którym to mogły rozpoznawać nasiona podstawowych gatunków roślin uprawnych na podstawie kolekcji poglądowej.
W Pracowni Fitosanitarnej dzieciom poznały działanie niektórych aparatów laboratoryjnych oraz jakie metody badawcze stosowane są w laboratorium. W ten sposób "mali laboranci” obserwowali szkodniki owadzie oraz objawy ich żerowania, także przy użyciu mikroskopu i lup.
Z nauką za pan brat od najmłodszych lat
Lubelski WIORIN zorganizował także dzieciom konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin”. Najlepsze prace zostały nagrodzone gadżetami PIORiN.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie PIORIN
Fot. PIORIN