Kim są członkowie Kongresu Młodych z Mrzygłodu?
To młodzi ludzie z ogromną pasją i ambicjami, którzy chcą zmienić otaczającą ich rzeczywistość na lepsze. Jak sami mówią, są odważni i gotowi na wyzwania współczesnego świata. Przyświeca im przede wszystkim chęć działania na rzecz dobra lokalnej społeczności. Celem osób należących do organizacji jest przede wszystkim edukacja mieszkańców oraz przedsięwzięcia związane z szeroko pojętą ekologią. Z tego też powodu wśród członków Kongresu Młodych zrodził się pomysł na zorganizowanie akcji „Kwiatowy Zakątek”.
Jak powstał Kwiatowy Zakątek w Mrzygłodzie? Od pomysłu do realizacji
Jak mówi Anna Lachiewicz, prezes Kongresu Młodych, pomysł na projekt „Kwiatowy Zakątek” powstał ze względu na potrzeby mieszkańców Mrzygłodu. W ten sposób grupa mogła zrealizować jeden z przyświecających jej celów, jaką jest promocja ekologii oraz bioróżnorodności.
Przestrzeń rynku zagospodarowano bylinami i krzewami, dzięki czemu stała się bardziej atrakcyjna, nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla turystów odwiedzających tę niezwykłą i pełną uroku miejscowość. Rynek stał się miejscem, gdzie mieszkańcy Mrzygłodu mogą spokojnie odpocząć oraz zrelaksować się i napawać pięknem przyrody. Najważniejsze jednak, że te działania stały się inspiracją dla mieszkańców, którzy również zachęcani są do ozdobienia swoich ogrodów jak największą liczbą kwiatów.
Międzypokoleniowa współpraca przy ozdabianiu rynku okazała się świetną formą spędzania wolnego czasu, a przy okazji pomogła zacieśnić więzy pomiędzy mieszkańcami. Integracja, poczucie sprawczości, działanie na rzecz wspólnego dobra oraz wymiana doświadczeń – wszystko to okazało się możliwe dzięki organizacji projektu „Kwiatowy Zakątek”. Dodatkowo zapewniony został walor edukacyjny, ponieważ dzięki dbałości o posadzone rośliny podniosła się świadomość ekologiczna wśród żyjących w Mrzygłodzie osób.
Mrzygłodzki rynek to ewenement na skalę Polski!
Rok temu rynek w Mrzygłodzie był porośnięty trawą. Znajdowało się tam kilka drewnianych ławek oraz stara studnia. Teraz, dzięki działalności Kongresu Młodych, miejsce to mieni się kolorami. Warto zobaczyć rynek w tej miejscowości na własne oczy, gdyż jest niezwykle urokliwy. Dodatkowo to ważny zabytek na mapie Polski.
Mrzygłód został lokowany na prawie niemieckim w 1425 roku jako miasto Tyrawa Królewska przez króla Władysława Jagiełłę, którego pomnik stoi w centralnym punkcie rynku. Chociaż współcześnie miejscowość utraciła prawa miejskie, to do dnia dzisiejszego zachował się piękny rynek o drewnianej zabudowie.
Dodatkowo jest to miejsce szczególne pod względem występującej tu flory i fauny. Znajduje się tu fragment specjalnego obszaru ochrony siedlisk „Natura 2000” o nazwie „Rzeka San”, ponieważ na tym terenie ochronie podlega aż sześć gatunków ryb.
Kamila Berthold
Fot. Facebook/Kongres-Młodych-Mrzygłód-2020