StoryEditorUważaj na "hieny"!

Jak zabezpieczyć wieńce, znicze i kwiaty na grobach przed złodziejami?

Przełom października i listopada to wyjątkowo gorący okres na cmentarzach. Większość z nas przygotowuje wtedy groby bliskich zmarłych na dzień Wszystkich Świętych. Niestety, ze wzmożonego ruchu i zamieszania korzystają cmentarni złodzieje. Co zrobić, by ich uniknąć?

Kim są “cmentarne hieny”? 

Dla określania złodziei, którzy buszują na cmentarzach i kradną z grobów znicze i wiązanki, przyjęło się sformułowanie “cmentarne hieny”. Ich wzmożoną aktywność można zaobserwować właśnie w okolicach dnia Wszystkich Świętych, kiedy na nekropoliach wzmaga się ruch, pojawiają się także nowe dekoracje. Wiele osób może znaleźć się w sytuacji, w której dopiero co zaniesione na cmentarz kwiaty i znicze zostaną skradzione. To tym bardziej bolesna sytuacja, że groby bliskich zmarłych to zwykle dla nas miejsca wyjątkowe i traktowane z szacunkiem. Dlatego warto zabezpieczyć się, by zminimalizować ryzyko kradzieży na cmentarzu. 

Jak zabezpieczyć znicze przed złodziejami? 

Jeśli chcesz ustrzec się przed złodziejami zniczy, możesz wybrać kilka sposobów. Jednym z nich jest wybranie jednorazowych zniczy, tzw. zniczy zalewanych. Mogą mieć formę klasycznego, szklanego znicza lub glinanej misy, wypełnionej parafiną. Stanowią one mniej atrakcyjne łupy dla złodziei, ponieważ po wypalniu nadają się już tylko do wyrzucenia, w odróżnieniu od wielorazowych zniczy, w których wystarczy wymienić wkład. Wadą tego pomysłu jest jednak to, że nie jest on ekologiczny. 

Bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie zakup znicza z wymiennym wkładem i spersonalizowanie go. Za pomocą markera możemy np. napisać krótką dedykację dla zmarłego. Jeśli nie chcemy ingerować w wygląd znicza, warto oznaczyć go niezmywalnym markerem albo kolorowym lakierem do paznokci pod spodem lub z tyłu - wówczas mogą to być np. inicjały zmarłego. 

Najdalej idącą, ale niekiedy również skuteczną ingerencją jest... uszkodzenie znicza. Nie chodzi oczywście o zepsucie, ale np. o drobne zarysowanie czy zeskrobanie farby w niewidocznym miejscu. Tak oznaczone przedmioty będą po pierwsze charakterystyczne a po drugie nieidealne, zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniechęcą złodziei. 

Czy da się zabezpieczyć wiązankę na cmentarz przed kradzieżą? 

Kolejnym dekoracyjnym elementem, który przynosimy na cmentarz w okolicach święta zmarłych, są wiązanki. W ich przypadku zabezpieczenie przed złodziejami może być nieco trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Przede wszystkim warto zadbać o to, by kompozycja się wyróżniała. Możemy na przykład dodać do gotowej wiązanki coś od siebie, wstążkę lub dekorację, najlepiej w taki sposób, by nie dało się tego usunąć, nie niszcząc całości. Możemy także spróbować popsikać kwiaty sprayem w oryginalnym kolorze. 

Również w przypadku wiązanek i kompozycji kwiatowych może sprawdzić się sposób z kontrolowanymi uszkodzeniami. Możemy połamać kilka gałązek lub polać je roztopioną parafiną z wkładów do zniczy. 

Jeśli zależy nam na tym, by dekoracje cmentarne pozostały nieuszkodzone, w przypadku kwiatów możemy zadbać o to, by nie były one położone na nagrobku luzem. Lepszym rozwiązaniem będzie przytwierdzony na stałe wazon lub kamienna misa, w której możemy zasadzić żywe rośliny. Warto dociążyć kompozycję w wazonie na przykład piaskiem lub ciężkimi kamieniami. 

Innym rozwiązaniem na zminimalizowanie ryzyka kradzieży jest zanoszenie dekoracji na cmentarz w ostatniej chwili, na przykład w dniu święta zmarłych wczesnym rankiem. Złodzieje często bowiem zabierają dekoracje, które zostały umieszczone na grobach z wyprzedzeniem. 

Policja będzie ścigać cmentarnych złodziei 

Nawet najlepiej zabezpieczone dekoracje mogą być skradzione z grobu, gdy na cmentarzu jest duży ruch. Z tego powodu w okresie listopadowych świąt policja i straż miejska zwrócą szczególną uwagę na nekropolie. W ramach akcji “Hiena” służby będą kontrolować cmentarze, szczególnie w godzinach wieczorno-nocnych, z użyciem noktowizorów. Chodzi nie tylko o “cmentarne hieny”, ale także o kieszonkowców, którzy chętnie korzystają z nieuwagi odwiedzających groby. Ścigane będą również akty chuligaństwa i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. 

Przed dniem Wszystkich Świętych policja apeluje: zwróćmy w tym okresie szczególną uwagę na osoby starsze, zwłaszcza te, które mają problemy z poruszaniem się, oraz dzieci. 

- Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło – ostrzegają policjanci. 

Jak uniknąć kieszonkowców podczas Wszystkich Świętych? 

Podczas odwiedzania grobów bliskich zmarłych często dajemy się ponieść zadumie. Nierzadko towarzyszy nam także stres, związany z koniecznością szybkiego przemieszczania się zakorkowanymi ulicami pomiędzy cmentarzami. Jednak warto nie dać się ponieść emocjom i zachować trzeźwy umysł. Zwracajmy szczególną uwagę na wartościowe przedmioty, nie pozostawiajmy ich bez opieki na cmentarnej ławce nawet na chwilę. Koniecznie trzeba pamiętać o zamykaniu samochodu, pozostawianego na przycmentarnym parkingu, i trzymaniu kluczyków w bezpiecznym miejscu.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 10:45