StoryEditorOSZUSTWO

Nowa metoda oszustów: "na frankowicza"

01.08.2023., 16:00h
Ostrzeżenie przed nową metodą oszustów próbujących zdobyć nasze dane osobowe oraz dostęp do kont bankowych. Warto zachować ostrożność, bo pierwsze ofiary tego rodzaju oszustwa już są odnotowywane.

Uwaga na nowe oszustwo, na "frankowicza"

W ostatnich dniach policja staje w obliczu nowego zagrożenia ze strony oszustów, którzy podają się za pracowników instytucji pomagających w uzyskaniu odszkodowania od banku związanych z kredytami frankowymi. Osoby te wykonują telefony, zazwyczaj rozpoczynając rozmowę od informacji o posiadaniu przez rozmówcę takiego kredytu. Następnie, w sposób przekonujący, oferują wysokie odszkodowanie i pomoc w załatwianiu wszelkich formalności.

Policja ostrzega i prosi o zachowanie czujności

W związku z powyższym ostrzeżenie przed taką formą oszustwa wystosowali m.in. policjanci ze Szczecina. Niezależnie od tego, czy otrzymujemy takie połączenie na prywatny czy służbowy telefon, należy zachować ostrożność i nigdy nie podawać swoich danych osobowych ani kodów dostępu do bankowości elektronicznej przez telefon. Oszuści mogą być bardzo przekonujący, a nawet kontaktować się z osobami, które nie mają żadnych zobowiązań kredytowych, w celu wprowadzenia w błąd i wyłudzenia cennych informacji.

Chcesz walczyć o odszkodowanie, umów się z właściwymi instytucjami

Warto pamiętać, że istnieją rzeczywiste instytucje i kancelarie, które profesjonalnie zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań od banków lub zawieraniem ugód z nimi. Jeśli współpracujemy z takimi instytucjami, zawsze powinniśmy samodzielnie zadzwonić bezpośrednio do nich, aby zweryfikować, czy osoba kontaktująca się z nami jest rzeczywiście związana z tą instytucją oraz w jakiej sprawie się do nas zwróciła.

Chroń swoje dane osobowe

Aby zabezpieczyć swoje finanse i dane osobowe, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach: nie podawajmy żadnych informacji osobistych, jak numer PESEL, adres zamieszkania czy dane bankowe przez telefon, a tym bardziej nie udzielajmy kodów dostępu do bankowości elektronicznej. Unikajmy również klikania w linki otrzymywane w wiadomościach SMS czy e-mailach, gdyż mogą być to próby phishingu, mające na celu wyłudzenie naszych oszczędności.

​oprac. M. Czubak
​fot.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:04