StoryEditorJedziesz? Nie pij!

Po jakim czasie od wypicia alkoholu można prowadzić auto?

Kwestia prowadzenia pojazdu po wypiciu alkoholu jest niezwykle drażliwa. Polskie prawo dopuszcza u kierowcy maksymalnie 0,2 promila, jednak i wówczas popełnia on wykroczenie. Ile czasu trzeba dać organizmowi, by pozbył się wypitego alkoholu? Kiedy lepiej nie wsiadać za kółko?

Znany aktor spowodował wypadek i wywołał dyskusję o alkoholu 

Od kilku dni media do czerwoności rozgrzewa sprawa Jerzego Stuhra, który prowadził samochód po wypiciu alkoholu. Niestety, niewiele brakowało, by przydarzyła się tragedia. Aktor potrącił motocyklistę. 

Bardzo żałuję i przepraszam, że wczoraj podjąłem tę najgorszą w moim życiu decyzję o prowadzeniu samochodu. Deklaruję pełną współpracę z organami powołanymi do wyjaśnienia wczorajszego incydentu” - napisał aktor w oświadczeniu, opublikowanym w mediach społecznościowych syna Macieja. 

Dla wielu komentujących przeprosiny Stuhra to jednak za mało. Wskazują na to, że przy odrobinie pecha aktor mógł nawet zabić człowieka. W związku z tym na nowo rozgorzała dyskusja, dotycząca tego, czy w ogóle istnieje dawka alkoholu, po której można bez obaw prowadzić pojazd. 

Jakie kary grożą za jazdę po alkoholu? 

Według polskiego prawa, kierowca może mieć maksymalnie 0,2 promila alkoholu we krwi. Pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, prowadzenie pojazdu kwalifikowane jest jako wykroczenie. Grożą za to następujące kary: 

 • utrata prawa jazdy i tym samym zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy lub dłużej (do 3 lat), 
 • kara grzywny od 50 zł do 5000 zł, 
 • kara pozbawienia wolności od 5 do 30 dni, 
 • 10 punktów karnych. 

Jednak gdy w wydychanym powietrzu będzie ponad 0,25 mg/l alkoholu, czyli więcej niż 0,5 promila, kierowca popełnia przestępstwo. W tej sytuacji grozi mu: 

 • zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata; 
 • kara grzywny uzależniona od dochodów; 
 • kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności do lat 2; 
 • grzywna od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej; 
 • 10 punktów karnych. 

Ile czasu potrzeba by alkohol zniknął z organizmu? 

Proces spalania alkoholu zależy od wielu czynników. Wśród nich trzeba z pewnością wziąć pod uwagę: 

 • płeć,  
 • wiek,  
 • wagę ciała,  
 • nasycenie żołądka, 
 • czas, 
 • rodzaj,  
 • ilość spożytych napojów alkoholowych,  
 • indywidualną sprawność procesów metabolicznych,  
 • stres,  
 • zmęczenie,  
 • ogólny stan zdrowia. 

Przy tak wielu składowych, trudno wskazać jednoznaczny czas rozkładu alkoholu w organizmie. Można go jednak oszacować. Średnia prędkość metabolizacji alkoholu wynosi 0,2 promila na godzinę. Zatem żeby pozbyć się z organizmu 2 promili potrzebujemy aż 10 godzin! 

Po jakim czasie od picia można prowadzić? 

Przyjmując, że za kierownicę wsiadamy dopiero wtedy, gdy poziom alkoholu w organizmie spadnie do zera, czasem trzeba przesunąć podróż w czasie. Średnio przyjmuje się bowiem, że na strawienie jednego kieliszka wódki potrzeba godziny, z kolei po wypiciu 0,5 litra piwa alkohol pozostanie w organizmie przez 3 godziny. Mniej więcej tyle samo potrwa zmetabolizowanie dużego kieliszka wina. Jednak są to dane szacunkowe – ostateczny czas neutralizacji alkoholu w organizmie zależy od wymienionych czynników. 

image

Zasada jest prosta: piłeś? Nie jedź.

FOTO: Envato Elements

Jak sprawdzić czy alkohol zniknął z organizmu?

O ile w przypadku jednego piwa przeprowadzenie szacunków nie jest trudne, o tyle w sytuacji, gdy zgubiliśmy rachubę, nie warto kusić się o liczenie w zaokrągleniu. W tej sytuacji można skorzystać z internetowych kalkulatorów promili, które pomogą ustalić, czy alkohol już wywietrzał z organizmu. Jednak najbardziej rozważną opcją byłoby skorzystanie z profesjonalnego alkomatu lub przeprowadzenie badania krwi. To sposoby, które pozwolą uzyskać pewne dane o tym, czy możemy już prowadzić samochód. 

Co się dzieje z organizmem po spożyciu alkoholu? 

Po spożyciu alkoholu zdarza się, że szybko czujemy się już w pełni trzeźwi i gotowi, by usiąść za kierownicą. Może to jednak być złudne i nie warto dać się ponieść temu wrażeniu. Nawet jeśli wydaje nam się, że jedno piwo nie wpłynęło na nasz organizm, w rzeczywistości jest inaczej. 

Wystarczy 0,3 promila alkoholu we krwi, by pojawiły się kłopoty z koncentracją, która przy prowadzeniu samochodu jest kluczowa. Przy 0,8 promila z kolei pojawia się upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej - również niezbędnej do sprawnego i bezpiecznego manewrowania pojazdem. A to zaledwie dwa małe kufle piwa... Gdy zaszalejemy nieco bardziej i poziom alkoholu we krwi wyniesie ok. 1,5 promila, musimy liczyć się z zaburzeniami równowagi i kłopotami z logicznym myśleniem. 

Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że choć przepisy dopuszczają niewielkie stężenie alkoholu we krwi, tak naprawdę nie ma dawki, która pozwoli bezpiecznie prowadzić auto. Już przy 0,5 promila ryzyko spowodowania wypadku jest czterokrotnie wyższe niż u trzeźwego kierowcy. Dla 0,8 promila ryzyko wzrasta dziesięciokrotnie. Zasada jest więc prosta: piłeś? Nie jedź.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:41