StoryEditorPLAGA OSZUSTW

Sposób na policjanta i kuriera. Jak działają oszuści i jak się przed nimi chronić?

23.11.2022., 10:00h

Ostatnimi czasy rośnie liczba doniesień o próbach wyłudzenia pieniędzy. Oszuści wymyślają wciąż nowe sposoby, atakując także w cyberprzestrzeni – wykorzystują popularne portale i aplikacje. Okazuje się, że chwila nieuwagi potrafi sporo kosztować. Jak chronić się przed oszustami? W jaki sposób wyłudzają oni pieniądze?

Liczba oszustw rośnie

Oszuści stosują coraz staranniej opracowane metody wyłudzania pieniędzy. Wiele z tych sposobów stosowanych jest od lat, nie brakuje jednak osób, które nabierają się na działania oszustów. Metody na wnuczka lub policjanta, chociaż powszechnie znane, wciąż nie odeszły w zapomnienie. W związku z postępem technologicznym i rozwojem Internetu otrzymujemy łatwy dostęp do sklepów, platform sprzedażowych czy kont bankowych. Umożliwia to jednak także rozwój cyberprzestępczości. Korzystając z Internetu musimy więc być szczególnie czujni.

Oszuści SMS-ują i dzwonią

Ostatnimi czasy wiele osób otrzymuje SMS-y dotyczące nieopłaconej paczki. Jak wygląda treść takiej wiadomości? Oszust podszywa się pod pracownika poczty bądź kuriera popularnej firmy i prosi, aby dopłacić symboliczną kwotę do zamówionej paczki. W takim SMS-ie znajduje się także link do strony internetowej, na której można zrobić przelew. Jeżeli wejdziemy w link i zalogujemy się do strony banku, to możemy pożegnać się z oszczędnościami na koncie. Innym sposobem SMS-owego oszustwa są wiadomości grożące odcięciem prądu w przypadku niezapłacenia rachunku. Oprócz groźby wyczyszczenia konta bankowego do zera, oszuści mogą także skraść dane osobowe oraz wszelkie hasła.

Co więcej, bezczelni oszuści nie tylko wysyłają SMS-y, ale także telefonują do potencjalnych ofiar. Wyłudzacze często podają się za policjantów, twierdząc, że prowadzą śledztwo w sprawie przestępstwa w sieci. Wyjaśniają, że nasze konto może stać się celem hakerów i w związku z tym proszą o podanie wszystkich haseł. Oczywiście oszuści zapewniają, że ma to zabezpieczyć nasze pieniądze, w rzeczywistości – przelewają wszystkie oszczędności na własne konto i rozpływają się w powietrzu. Pamiętajmy, że żaden funkcjonariusz policji nie poda szczegółów dotyczących prowadzonej sprawy. Dodatkowo nie może prosić ani o zrobienie przelewu, ani o podanie poufnych danych.

Przestępstwa w Internecie

Sporym zainteresowaniem cieszą się w ostatnich latach platformy sprzedażowe. Również na Vinted czy OLX czekają na nas oszuści. W wiadomościach prywatnych jako potencjalni kupujący zainteresowani wystawionym przez nas przedmiotem wysyłają podejrzane linki. Oszuści najczęściej proponują przeniesienie rozmowy na zupełnie inny komunikator, najczęściej WhatsApp. To właśnie tam najczęściej wysyłają linki, które miałyby doprowadzić do dokonania transakcji.

Wyłudzacze działają także na innych portalach, takich jak na przykład BlaBlaCar. To platforma, na której działają kierowcy, którzy wybierają się w podróż i dysponują wolnymi miejscami w aucie. Osoby zainteresowane mogą skorzystać z przejazdu, a jego koszt dzielony jest na wszystkich pasażerów. Nie wykonuje się przelewów z poziomu aplikacji. Kierowca zapłatę otrzymuje najczęściej w gotówce. Dlatego też uważajmy, jeżeli użytkownik proponuje przeniesienie się na inny komunikator. Gdy dodatkowo podaje link to wpłacanie depozytu, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustwem.

Coraz częściej do wyłudzeń dochodzi także na popularnym komunikatorze Messenger. Możemy otrzymać wiadomość od znajomych z prośbą o pożyczkę. Wynika to z faktu, że wiele osób klika w podejrzane linki. W wyniku tego ich konta zostają zawirusowane, a podejrzane wiadomości rozsyłane dalej. W takim przypadku najlepiej skontaktować się ze znajomym w inny sposób i poinformować o podejrzanym linku.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 11:20