StoryEditorBezpieczne wakacje

O czym trzeba pamiętać, by bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

28.06.2022., 17:00h

Wysokie temperatury i słońce sprawiają, że nad wodą wypoczywamy obecnie najchętniej. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Nierozważna postawa może doprowadzić do tragedii. Jakich reguł trzeba przestrzegać, wypoczywając nad wodą?

W ubiegłym roku w Polsce utonęło 408 osób. Co druga ofiara utonięcia miała ponad 50 lat, a co piąta osoba przed utonięciem spożywała alkohol. Służby ratownicze apelują o przestrzeganie podstawowych zasad.

Zasady bezpiecznej kąpieli

Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Podstawowym środkiem bezpieczeństwa jest przestrzeganie regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

Nie należy pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni) ani też wskakiwać do wody, gdy ciało jest rozgrzane. Przed wejściem do zbiornika ochlapmy klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

Unikajmy pływania w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy także do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”. Nie oznacza to jednak, że na znanych kąpieliskach wolno to robić: dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni, więc lepiej odpuścić sobie skoki i wodne akrobacje.

Do wody nigdy nie wolno wchodzić po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii!

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Warto zadbać o to, by miały złożone dmuchane rękawki, które pomogą im w razie potrzeby utrzymać się na wodzie. Bądź odpowiedzialnym opiekunem – jeśli twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór, ani na moment nie spuszczaj ich z oka, nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne – nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.

Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający – pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony). Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

Zadbaj o innych – jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów.

Co robić podczas upałów?

Podczas upałów przede wszystkim regularnie pijmy duże ilości wody. Ograniczajmy do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni. Ubierajmy się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, pamiętajmy też o nakryciach głowy. Lekka odzież o jasnych kolorach odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

Pamiętajmy, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe, dlatego przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowajmy szczególną ostrożność i starajmy się nie zaprószyć ognia.

W sytuacji zagrożenia należy zachować spokój. Oto typowe niebezpieczeństwa związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą oraz sposoby radzenia sobie w trudnej sytuacji:

  • kurcz mięśnia – spowodowany zmęczeniem mięśni i niską temperaturą, wykonaniem gwałtownego ruchu. Objawia się silnym bólem, uniemożliwiającym pływanie. Zachowaj spokój, postaraj się rozciągnąć bolący mięsień, skorzystaj z pomocy innych osób.
  • nadmierne wychłodzenie organizmu – spowodowane długotrwałym pływaniem w zimnej wodzie. Objawia się uczuciem zimna, dreszczami, „gęsią skórką”, zasinieniem skóry. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości, senność, zatrzymanie krążenia. Natychmiast wyjdź z wody, wysusz i ogrzej ciało, okryj się ciepło. W sytuacji, gdy nie możesz wyjść z wody, wzywaj pomocy.
  • zachłyśnięcie się wodą – objawy to krztuszenie się, kaszel, utrudnienie oddychania. Zachowaj spokój, kaszel ułatwia usunięcie przeszkody w drogach oddechowych. Skorzystaj z przyborów pływackich oraz pomocy innych osób.
  • wyczerpanie sił pływaka – spowodowane zbyt długim pływaniem, niedostosowaniem możliwości kondycyjnych do wysiłku. Objawia się ogólnym osłabieniem, zmęczeniem oraz niemożnością kontynuowania pływania. Należy spokojnie położyć się na wodzie na plecach, oddychać spokojnie i odpoczywać. W razie potrzeby należy z pomocy innych osób.
  • poruszanie się w wodzie o silnym prądzie – silny prąd rzeki, morza może oddalić pływaka od brzegu i uniemożliwić mu powrót. Istnieje niebezpieczeństwo uderzenia w napotkane przeszkody. Staraj się nie płynąć pod prąd, poddać się sile wody i wypłynąć ze strefy działania prądów. Na morzu próbuj płynąć wzdłuż brzegu, na rzece staraj się ułożyć w pozycji na plecach z nogami skierowanymi do przodu lub osłaniaj ciało przed urazami, trzymając ręce przed sobą. Wzywaj pomocy.
  • silne falowanie – zakłóca rytm pływania, może być przyczyną zachłyśnięcia. Połóż się na wodzie, pozwól unosić się fali, odpoczywaj, staraj się płynąć na grzbiecie fali. Unikaj pływania gdy fale są zbyt silne.
  • miejsca bagniste – należy położyć się na wodzie, odpłynąć od miejsca bagnistego.
  • wodorosty – powodują nieprzyjemne wrażenia dotykowe. Staraj się nie panikować, nerwowe ruchy sprzyjają zaplątaniu się w roślinność wodną. Połóż się spokojnie na wodzie, najlepiej na plecach, ostrożnie wypłyń z niebezpiecznej strefy wykonując płytkie i spokojne ruchy. Wodorosty należy rozplątać spokojnie i powoli.
  • zmiany głębokości wody – morskie prądy tworzą naprzemiennie płycizny (rewy) i głębie (rowy). Przy wklęsłym brzegu na zakolu rzeki powstaje niebezpieczna głębia, a przy wypukłym płycizny. Należy przestrzegać informacyjnych znaków ostrzegawczych, początkujący pływacy powinni unikać kąpieli w miejscach gwałtownego spadku dna.

"Przed urlopem wpisz do telefonu numer ratunkowy nad wodą 601 100 100 oraz numer alarmowy 112. W sytuacji zagrożenia może okazać się bezcenny. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym! Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa nad wodą i ciesz się pełnią lata" – apelują służby ratownicze.

image
FOTO:

kp

źródło: policja, straż pożarna, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

grafika: policja, zdjęcie główne: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2024 16:48