StoryEditorJesienna pogoda

Czy spadnie śnieg na Boże Narodzenie? Długoterminowa prognoza pogody Józefa Gorella

06.10.2022., 11:14h

Suchy październik – to jedna z podpowiedzi według prognozy długoterminowej przygotowanej przez Józefa Gorella. A jaka będzie pogoda w listopadzie? Czy zima 2023 będzie mroźna i z opadami śniegu czy łagodna?

Zima 2023 będzie bardziej mokra i mroźna niż w poprzednich latach. Październik będzie najbardziej suchym miesiącem całej jesieni (co nie pomoże rzepakowi czy zbożom ozimym). W miesiącach zimowych, tj. w grudniu, styczniu oraz w lutym, należy się spodziewać więcej opadów deszczu i śniegu niż poprzedniej zimy oraz dłuższych okresów z mrozem.

Słońce i wyższa temperatura

Od początku października nastąpi rozwój ośrodków wyżowych, które przyniosą dużo słonecznej pogody. Spływ chłodnego powietrza z północy. Wystąpią nocne przymrozki w wielu rejonach kraju. Niewielkie opady deszczu mogą wystąpić w rejonach wschodnich i centralnych. Wiatr słaby, umiarkowany z kierunków wschodnich i północno-wschodnich. Temperatury maksymalne do 18 stopni Celsjusza.

Druga dekada niemal identyczna, dużo słonecznych dni, noce z większymi przymrozkami, dopiero pod koniec dekady wystąpią opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Wiatr słaby zmienny.

Listopad, jaki będzie?

Pierwsza dekada listopada zapowiada się ciepła i słoneczna, ale noce będą  chłodne i z przymrozkami. Sporadycznie wystąpią niewielkie opady deszczu w rejonach północnych. Wiatr słaby zmienny, za to pod koniec dekady silny porywisty.

Druga dekada listopada przyniesie zmianę pogody – wystąpi znaczne ochłodzenie, nocą lokalnie spadki temperatur do –8°C. Pod koniec dekady wystąpią opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Wiatr okresami silny porywisty. W rejonach północno wschodnich może wystąpić niewielki mróz w ciągu dnia.

Czy spadnie śnieg na Boże Narodzenie?

Pierwsza dekada grudnia z przewagą słonecznych dni, z niewielkimi opadami deszczu  ze śniegiem. Nocami czekają nas spadki temperatur do –8°C, w ciągu dnia do +10°C. Wiatr na ogół słaby zmienny, ale pod koniec dekady będzie silny i porywisty z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie opady będą intensywne.

Druga dekada z większym mrozem lokalnie do –12°C. W połowie dekady wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu, lokalnie intensywne. Pod koniec dekady nastąpi ocieplenie. Wystąpią na przemian słoneczne dni z niewielkim zachmurzeniem oraz będą występować mgły i zamglenia.

Początek trzeciej dekady grudnia to duże zachmurzenie z opadami deszczu, które będą lokalnie intensywne. Możliwy jest także silny, porywisty wiatr. Temperatura powietrza może wzrosnąć aż ciepło do +8°C.

Druga połowa dekady z mrozem lokalnie do –14°C z opadami śniegu lokalnie intensywne. Wiatr okresami porywisty, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. 

autor: Józef Gorell, kosmo pogoda

Fot. envato elements

Rozszerzona wersja artykułu znajduje się na tygodniku-rolniczym

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 01:17