StoryEditorPogoda

IMGW ostrzega: nadchodzą burze! W których regionach Polski zagrzmi?

We wtorek 26 lipca IMGW wydał alerty pierwszego stopnia, ostrzegające przed burzami z gradem. Zagrożone są południowo-wschodnie regiony kraju. Mieszkańcy których województw powinni przygotować się na nadchodzące opady?

Jaką pogodę prognozują synoptycy? 

Według danych opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ostatnim tygodniu lipca możemy spodziewać się miejscowego załamania pogody. Na wschodzie Polski temperatura wciąż będzie wysoka: dzienny rekord we wtorek przewidywany jest na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie termometry pokażą 32 stopnie Celsjusza. Najniższe temperatury przewidywane są dla skrajnych regionów Polski: Pomorza i Podhala, gdzie będą maksymalnie 21-22 stopnie. W centrum kraju i na zachodzie będzie ciepło, choć nie upalnie: 25-26 stopni Celsjusza. 

Gdzie będą burze we wtorek 26 lipca? 

Przelotne deszcze mogą pojawić się w całym kraju. IMGW ostrzega jednak, że w centrum i na wschodzie prawdopodobne jest wystąpienie burz z gradem. 

Instytut wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla następujących województw: 

  • lubelskiego, 
  • podkarpackiego, 
  • małopolskiego, 
  • śląskiego, 
  • świętokrzyskiego, 
  • mazowieckiego, 
  • łódzkiego.  

Ostrzeżenia IMGW obowiązują od godziny 10.00 do północy we wtorek. Synoptycy przewidują, że w tym czasie na wskazanych obszarach może spaść 20-35 mm deszczu. Burzom towarzyszyć będzie wiatr, osiągający prędkość do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. W niektórych miejscach może pojawić się grad. 

Ostrzeżenia dla poszczególnych regionów możesz sprawdzić tutaj.

Jaka będzie pogoda w nocy z wtorku na środę? 

W nocy temperatura w kraju spadnie do 10-12 stopni w centrum i na zachodzie Polski, zaś na południowym wschodzie wyniesie 15-16 stopni. Wiatr w większości kraju będzie słaby, tylko nad morzem porywisty, w porywach osiągający prędkość 40 km/h. 

W nocy strefa frontu będzie stopniowo się przemieszczała na wschód. W pierwszej części nocy gdzieniegdzie przelotny deszcz i burze na wschodzie oraz południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze dużo przejaśnień - informuje synoptyczka IMGW Ewa Łapińska. 

źródło: IMGW-PIB

Zuzanna Ćwiklińska, fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 00:42