StoryEditorDługoterminowa prognoza

Jaka będzie pogoda latem i jesienią 2022? Prognoza pogody IMGW

Lato 2022 powitało nas falą upałów, która z czasem przeszła w chłodniejsze i pochmurne dni. Synoptycy z IMGW prognozują, czy taka pogoda utrzyma się w kolejnych letnich miesiącach oraz informują o pierwszych przewidywaniach na jesień 2022. Jakiej pogody możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Prognoza pogody na lato 2022 

Majowe prognozy długoterminowe IMGW na lato 2022 przewidywały, że będzie ono ciepłe, a w niektórych okresach wręcz upalne. Lipiec według meteorologów ma być miesiącem, kiedy temperatury będą przekraczać średnie normy, odnotowane dla tego miesiąca w roku przez ostatnie 30 lat. Póki co jednak temperatury są umiarkowane, a noce bywają wręcz chłodne. 

Synoptycy przewidują, że w sierpniu w niektórych obszarach Polski średnia temperatura będzie z kolei niższa niż zwykle. Na północy kraju możliwe są także opady obfitsze niż w ostatnich latach. Jednak mimo tego, według meteorologów przez całe lato doskwierał nam będzie niedobór opadów. 

W drugiej połowie lipca do Polski powrócą burze z gradem i nawałnice, a także silny wiatr. Sytuacja ma jednak szansę uspokoić się pod koniec miesiąca - wówczas możemy liczyć na cieplejsze dni. Burze jednak nie odpuszczą i będą nam towarzyszyć przez prawie cały sierpień. 

W drugim miesiącu wakacji temperatury będą wysokie, niekiedy sięgną nawet 30 stopni, lecz po nawałnicach będą gwałtownie spadać. Według synoptyków będą kształtować się powyżej normy wieloletniej. 

Jaka pogoda będzie jesienią 2022? 

Z długoterminowej prognozy pogody IMGW wynika, że wrzesień 2022 nie będzie odstawał od normy. Prawdopodobnie gdzieniegdzie temperatury będą wyższe niż zakłada norma, mogą sięgnąć nawet 30 stopni. Choć pierwsze dni września mogą być jeszcze pochmurne i burzowe, z czasem możemy liczyć na wypogodzenia. Pod koniec miesiąca w rejonach północno-wschodnich w nocy pojawią się pierwsze przymrozki. IMGW przewiduje, że na wschodzie kraju wrzesień będzie mokry – suma opadów przekroczy wieloletnią normę. 

W październiku więcej niż zwykle popada za to na północnym zachodzie kraju. W całej Polsce temperatura będzie jednak porównywalna z normą. Zaskoczeń nie przyniesie także listopad. Według synoptyków będzie to miesiąc w pełni utrzymujący się w normie wieloletniej. Temperatura ani opady nie przekroczą jej i nie spadną poniżej średniej. 

Czy warto ufać prognozom długoterminowym? 

Wiele osób waha się, czy można wierzyć synoptykom, przepowiadającym pogodę na 2-3 miesiące w przód, gdy czasem mylą się oni w prognozach na kolejny dzień. Prognozy długoterminowe mają jednak nieco inny charakter. Są to przewidywania orientacyjne i eksperymentalne, a meteorolodzy wyznaczają tylko pewną prawdopodobną średnią. Nie oznacza to jednak, że na terenie Polski latem i jesienią 2022 nie wystąpią nagłe lokalne zjawiska, które będą dalece odbiegać od normy. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 00:38