StoryEditorPogoda

Jaka będzie pogoda w wakacje 2023?

Wakacje 2023 będą słoneczne. Dla osób planujących wczasy to dobra zapowiedź zbliżających się urlopów. O ile średnia temperatura zarówno w lipcu, jak i w sierpniu będzie powyżej normy, o tyle suma opadów tej normy nie przekroczy, co nie jest pocieszające dla rolników, którzy mierzą się ze skutkami tegorocznej suszy.

Jaka będzie temperatura w lipcu i sierpniu?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia suma miesięczna temperatura powietrza w wakacyjnych miesiącach przekroczy średnią wieloletnią z lat 1991-2020 i będzie kształtowała się w następujący sposób:

  • w lipcu od 17,3 °C do 20,3 °C,
  • w sierpniu od 14,8 °C do 19,6 °C.

Upalne lato w Polsce

Choć średnia suma temperatury powietrza w Polsce nie wskazuje na to, by lato 2023 było szczególnie upalne, to nie ma nic bardziej mylnego. Wakacyjnej aurze towarzyszyć będą wysokie temperatury, które osiągną nawet 30 °C i będą utrzymywać się przez kilka dni. Skokom temperatury będą towarzyszyć również gwałtowne burze, silne opady deszczu, gradu i dynamiczne podmuchy wiatru.

Czy w lipcu i sierpniu będzie padał deszcz?

Z analiz przeprowadzonych przez IMGW wynika, że w czasie wakacji średnia suma opadów atmosferycznych utrzyma się w średniej normie wieloletniej 1991-2020, a w niektórych miejscach będzie ponad poziomem. W wakacje średnie sumy opadów będą następujące:

  • w lipcu od 44,8 mm do 244,6 mm,
  • w sierpniu od 34,8 mm do 158,3 mm.

Średnia suma opadów atmosferycznych przekroczy poziom normy w sierpniu w następujących województwach:

  • świętokrzyskim,
  • małopolskim,
  • łódzkim,
  • opolskim,
  • dolnośląskim.

Prognoza długoterminowa bywa zmienna

Coraz wyższy poziom dokładności obliczeń wykonywanych przez superkomputery, a także wciąż rozszerzający się zakres wiedzy na temat procesów pogodowych, nie dają 100-procentowej pewności, że w analizach podsumowujących nie wystąpią błędy i różnice. Zjawiska meteorologiczne kształtujące pogodę są zmienne, dlatego często przygotowane prognozy po upływie czasu stają się niedokładne. W trakcie opracowywania modelów prognostycznych meteorolodzy wykorzystują zróżnicowane założenia fizyczne, równania matematyczne, a także działania statystyczne, stanowiące bazę obliczeń, których dobór przekłada się na wyniki.

Prognoza długoterminowa to tylko przybliżenie

Możliwy jest ogólny opis zjawisk meteorologicznych, które mogą wystąpić w przyszłości, jednak nie da się stworzyć ich dokładnego opisu. Charakter prognoz długoterminowych tworzonych przez meteorologów jest eksperymentalny, bazuje na średnim przebiegu zjawisk atmosferycznych w prognozowanym regionie i danym okresie prognostycznym, dlatego powyższe statystyki mogą ulec zmianie, jednak niecałkowitej. 

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: IMGW

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:02