StoryEditor

Powrót do nauki zdalnej? Tym razem nie przez COVID-19

Nowe rozporządzenie rządu wskazuje, że dyrektorów placówek oświatowych do wprowadzenia zajęć zdalnych będzie uprawniało już nie tylko zagrożenie epidemiczne. Przyczyną tej formy nauki może stać się nieodpowiednia temperatura szkolnych pomieszczeń. Czy to możliwe, by uczniowie wrócili do nauczania w domach, bo w szkole będzie za zimno?

Nowy projekt rządu w sprawie nauki zdalnej 

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, przekazał do konsultacji nowy projekt rozporządzenia w sprawie organizacji i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Jak zapowiedziano wcześniej, już na początku września podstawa do nauczania zdalnego ma na stałe pojawić się w prawie oświatowym.

4 sytuacje, w których dyrektorzy zobowiązani będą wprowadzić zajęcia zdalne 

W uzasadnieniu do rozporządzenia ministerstwo wymienia cztery sytuacje, w których dyrektor przedszkola, szkoły lub innej placówki będzie zobowiązany wprowadzić naukę zdalną:

  • zagrożenie bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  • nieodpowiednia temperatura zewnętrzna lub w pomieszczeniach, w których prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażająca ich zdrowiu,
  • zagrożenie związane z sytuacją epidemiologiczną,
  • inne nadzwyczajne zdarzenie zagrażające bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

Jak mówi dokument, zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość muszą być zorganizowane w przypadku zawieszenia zajęć na okres powyżej dwóch dni, nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć. 

Jaka temperatura minimalna w szkole?

Zgodnie z prawem oświatowym, w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia musi być przynajmniej 18 stopni ciepła. Dyrektor, za zgodą samorządu, może też zamknąć szkołę, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -15 stopni lub mniej.

Marek Pleśniar: Rząd szykuje się na kryzys energetyczny

Rząd niewątpliwie szykuje się na kryzys energetyczny. Gminy z pewnością nie będą oszczędzać na ogrzewaniu szkół, chyba że energii po prostu zacznie brakować. Nauka online w takiej sytuacji to rozsądne rozwiązanie, bo odbiorcom indywidualnym ogrzewanie zostanie wyłączone w ostatniej kolejności — mówił Rzeczypospolitej Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

opr. Justyna Glapiak
fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. maj 2024 22:14