Skarb skryty w metalowej puszce
200 monet z okresu II Rzeczpospolitej skrytych w metalowym kubku, znalazł Tomasz Błaszyk, członek Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Krotoszyn. Do odkrycia doszło dzięki prowadzonemu przez grupę badaczy projektowi, mającemu na celu zbadanie terenów, na których w okresie II wojny światowej prowadzone były działania obronne.
W Krotoszynie odkryto wiele skarbów
Działania SHEK pozwoliły na odnalezienie wielu pozostałości po wydarzeniach sprzed lat. Poza monetami badacze natrafili również na elementy umundurowania żołnierzy, przedmioty codziennego użytku, kule muszkietowe, niewybuchy czy żelazne elementy wykorzystywane przez ludzi.
Działania zakrojone na szerszą skalę
W związku z chęcią zrekonstruowania w jakimkolwiek stopniu wydarzeń mających miejsce we wrześniu 1939 r. na ziemiach krotoszyński, grupa badawcza uzyskała zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu – Delegatura w Kaliszu. Ponadto w działaniach SHEK został zaangażowany archeolog, który nadzoruje poszukiwania. Praca hobbystów nie byłaby również możliwa bez przychylności Nadleśnictwa Krotoszyn, a także Urzędu Miasta i Gminy wraz z Komendą Powiatową Policji w Krotoszynie.
Jaki jest cel działań i co stanie się ze skarbami?
Celem działań prowadzonych przez SHEK jest zgłębienie wiedzy na temat walk prowadzonych przez wojsko w ramach obrony Krotoszyna podczas II wojny światowej. Jak poinformował w rozmowie dla portalu rzeczkrotoszynska.pl prezes stowarzyszenia Adam Majchrzak, dalsze badania grupy będą skupiały się wokół sporządzenia materiałów lub dokumentu, umożliwiającego i upublicznienie. Etapem końcowym prac będzie, po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, przekazanie przedmiotów do Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.
To nie pierwszy skarb znaleziony przez Tomasza Błaszyka
Znalezione przez Tomasza Błaszyka monety nie są pierwszymi, które udało mu się odkryć. W czerwcu 2022 r., pomagając rolnikowi w pracach polowych na łące między Krotoszynem a Kobylinem przy rzece Orli, znalazł gliniany garnuszek z monetami pochodzącymi z XV w.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: rzeczkrotoszynska.pl
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe