StoryEditorSkarby skryte w ziemi

Skarby ukryte w ziemi pod Krotoszynem. Wykopano kilkaset monet

22.01.2023., 18:00h

Osoby, którym udało się znaleźć w ziemi pamiątki sprzed wieków, z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że skrywa ona wiele skarbów. Podczas prac wykopaliskowych czy polnych wielokrotnie znajdujemy ślady działalności człowieka. Nie inaczej było 17 stycznia 2023 r., kiedy Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne prowadziło działania związane z odkrywaniem śladów po obronie Krotoszyna 1 września 1939 r. przez 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej.

Skarb skryty w metalowej puszce

200 monet z okresu II Rzeczpospolitej skrytych w metalowym kubku, znalazł Tomasz Błaszyk, członek Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Krotoszyn. Do odkrycia doszło dzięki prowadzonemu przez grupę badaczy projektowi, mającemu na celu zbadanie terenów, na których w okresie II wojny światowej prowadzone były działania obronne.

W Krotoszynie odkryto wiele skarbów

Działania SHEK pozwoliły na odnalezienie wielu pozostałości po wydarzeniach sprzed lat. Poza monetami badacze natrafili również na elementy umundurowania żołnierzy, przedmioty codziennego użytku, kule muszkietowe, niewybuchy czy żelazne elementy wykorzystywane przez ludzi.

Działania zakrojone na szerszą skalę

W związku z chęcią zrekonstruowania w jakimkolwiek stopniu wydarzeń mających miejsce we wrześniu 1939 r. na ziemiach krotoszyński, grupa badawcza uzyskała zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu – Delegatura w Kaliszu. Ponadto w działaniach SHEK został zaangażowany archeolog, który nadzoruje poszukiwania. Praca hobbystów nie byłaby również możliwa bez przychylności Nadleśnictwa Krotoszyn, a także Urzędu Miasta i Gminy wraz z Komendą Powiatową Policji w Krotoszynie.

Jaki jest cel działań i co stanie się ze skarbami?

Celem działań prowadzonych przez SHEK jest zgłębienie wiedzy na temat walk prowadzonych przez wojsko w ramach obrony Krotoszyna podczas II wojny światowej. Jak poinformował w rozmowie dla portalu rzeczkrotoszynska.pl prezes stowarzyszenia Adam Majchrzak, dalsze badania grupy będą skupiały się wokół sporządzenia materiałów lub dokumentu, umożliwiającego i upublicznienie. Etapem końcowym prac będzie, po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, przekazanie przedmiotów do Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.

To nie pierwszy skarb znaleziony przez Tomasza Błaszyka

Znalezione przez Tomasza Błaszyka monety nie są pierwszymi, które udało mu się odkryć. W czerwcu 2022 r., pomagając rolnikowi w pracach polowych na łące między Krotoszynem a Kobylinem przy rzece Orli, znalazł gliniany garnuszek z monetami pochodzącymi z XV w.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: rzeczkrotoszynska.pl

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 11:36