StoryEditorWojna w Ukrainie

5 mln ha pól zaminowanych i ogromne kratery. Jak Rosjanie uderzają w rolnictwo? [FILM]

17.05.2022., 14:00h

Rosjanie na terenach Ukrainy, które okupowali zaminowali pola. Łącznie jest to aż 5 mln ha! Na dodatek w okolicy Charakowa wiele hektarów porytych jest kraterami po pociskach. Dlaczego wojska rosyjskie stisują takie działania wobec ukraińskich rolników?

Wojsko ukraińskim udało się wyprzeć Rosjan z obwodu kijowskimego i czernihowskiego. Na tych terenach Ukraińcy powoli próbują na nowo poukładać rzeczywistość. Jednak dla wielu mieszkańców tamtejszych wsi jest to niezwykle trudne, a wręcz niebezpieczne.

Rosjanie zaminowali niemal 5 mln ha pól uprawnych w Ukrainie

Okazało się, że rosyjscy okupanci pozostawili po sobie wiele min. Żołnierze zamontowali niebezpieczne ładunki na drzwiach domów, w pralkach czy wózkach dziecięcych. Zmianowane zostały także pola, przez co rolnicy nie mogą na razie ich uprawiać. 

image

Według ukraińskich saperów całkowita powierzchnia  zaminowanych pól to aż 4,8 miliona hektarów

FOTO: Fot. Uda.org.ua
Z informacji przekazanych przez Stowarzyszenia Saperów Ukrainy tylko w obwodzie kijowskim i czernihowskim wybuchowe pułapki mogą znajdować się na powierzchni niemal 5 mln ha.

– Jak dotąd liczba zaminowanych obszarów jest bliska prawdy, ale pracujemy nad analizą i tworzeniem bardziej szczegółowych wskaźników pod względem każdego konturu pola w strefie walki. Ustaliliśmy, że całkowita powierzchnia przypuszczalnie zaminowanych pól wynosi 4,8 miliona hektarów – przekazują ukraińscy saperzy.

Pod Charkowem Rosjanie ostrzeliwują z artylerii pola rolników

Jakby tego było mało, to w obwodzie Charkowskim rosyjska armia ostrzeliwuje z dużego kalibru pola uprawne, na których nie ma żadnych wojsk ukraińskich. Skalę zniszczeń w uprawach można zobaczyć z ujęć z powietrza.

????????????????????
Efekt rosyjskiego ostrzału - obwód charkowski pic.twitter.com/miy6buSQVE

— WarNewsPL (@WarNewsPL1) May 8, 2022

Straty w uprawach będą nieodwracalne, dodatkowo trzeba będzie wyrównać powierzchnię pola. Wielu ekspertów uważa, że jest to celowe działanie rosyjskiej armii. Ma ono na celu zastrzenie rolników oraz znaczne zredukowanie potencjału produkcji rolniczej Ukrainy. A to w konsekwencji może doprowadzić do znacznego osłabienia gospodarki ukraińskiej, ale też wywołać falę głodu, zwłaszcza w krajach, które kupowały zboża z Ukrainy.

image

Na polach w obwodzie charkowski widać ogromną ilość lejów po pociskach wystrzelonych przez Rosjan

FOTO: Fot. Twitter/WaeNewsPL

Michał Czubak
Fot. Twitter / WaeNewsPL

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:11