StoryEditorKryzys klimatyczny atakuje

Czy czekolada zniknie z powierzchni ziemi? Poznaj 5 produktów, których może zabraknąć

Zmiany klimatu pociągają za sobą nie tylko sięgające 40 stopni Celsjusza upały, ale także liczne zagrożenia dla bioróżnorodności. Niektóre gatunki mogą w efekcie na zawsze wyginąć. Co to oznacza dla naszej codzienności?

Kryzys klimatyczny: ziemia stanie się pustynią? 

Nie tylko Europa odczuwa skutki zmian klimatu. Dotykają one całego świata. W związku z tym na obszarach, w których dotąd było ciepło, robi się coraz bardziej gorąco. Pociąga to za sobą trudności w uprawie niektórych roślin. Organizacja Rainforest Alliance przypomina, że jeśli kryzys klimatyczny nie zostanie spowolniony, niebawem niektóre rejony świata zamienią się w pustynie, a z półek sklepowych zniknie wiele produktów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Utrzymanie roślin, z których pochodzą i ich ochrona przed skrajnymi warunkami pogodowymi staną się bowiem niemożliwe. 

Jakie produkty mogą zniknąć? 

Wśród zagrożonych przez globalne ocieplenie produktów znalazła się czekolada. Według Rainforest Alliance, produkcja kakao już dziś przechodzi głęboki kryzys, a może być jeszcze gorzej. Wyjałowiona gleba, niedobór wody oraz więcej szkodników i chorób negatywnie wpływają na uprawy kakaowców. 

Drugim zagrożonym gatunkiem jest herbata. Uprawa tej rośliny jest coraz bardziej nieprzewidywalna: zdarza się, że niektóre plantacje wręcz toną, podczas gdy inne usychają. Z tego powodu coraz mniej rolników decyduje się uprawiać herbatę i może ona z czasem stać się towarem luksusowym. 

Zmiany klimatu źle wpływają także na uprawy awokado. Sama w sobie pochłania ona bowiem ogromne ilości wody. W dodatku awokado najlepiej rośnie na obszarach, na których dziś coraz częściej występuje susza, przez co wymaga dodatkowego nawadniania. 

Z półek sklepowych mogą zniknąć także popularne owoce, jakimi są banany. Choć rosną one na terenach ciepłych, nawet dla nich niebawem klimat może stać się zbyt gorący i suchy. W dodatku sprzyja on rozwojowi chorób oraz szkodników, atakujących palmy bananowe. 

Ostatnim spośród najbardziej zagrożonych według Rainforest Alliance produktów jest kawa. Bardzo często kawowce dotknięte są bowiem przez chorobę grzybiczą, która szybko się rozprzestrzenia. 

Błędne koło zmian klimatycznych 

Producenci i właściciele plantacji robią co mogą, by ocalić swoje uprawy. Starają się przenosić je na obszary, gdzie klimat jest bardziej sprzyjający dla roślin. Jednak tworzą w ten sposób błędne koło i jeszcze bardziej przyczyniają się do zmian klimatu. Dlaczego? Otóż najczęściej przeniesienie plantacji roślin takich jak kawa, kakaowiec czy awokado wymaga wycięcia znacznego obszaru lasu. Zdrowe lasy są zaś jednym z najlepszych narzędzi w walce z ociepleniem klimatu. Deforestacja przyczynia się więc do tego, że robi się coraz cieplej i w efekcie plantatorzy muszą szukać nowych miejsc pod uprawę, rujnując kolejne hektary lasów.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:51