StoryEditorPROBLEM WE FRANCJI

Czy francuska musztarda zniknie z rynku? Powód może być zaskakujący

01.09.2022., 14:55h

Od maja tego roku na sklepowych półkach we Francji wciąż brakuje musztardy Dijon. Nie sposób jej zdobyć w żaden sposób. Media francuskie tłumaczą tę sytaucję wojną w Ukrainie. Jak jest naprawdę? Dziennikarze stacji BBC ujawniają zaskakujące informacje.

Brak musztardy z powodu wojny w Ukrainie? BBC: „Historia jest o wiele bardziej pikantna”

Luc Vandermaesen, dyrektor generalny producenta musztardy Reine de Dijon mówi, że problem z ziarnami gorczycy pogłębił się z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, chociaż nie był to bezpośredni powód. Wojna jednak zdecydowanie ma pośredni wpływ na producentów musztardy Dijon. Okazuje się, że Ukraina produkuje przede wszystkim gorczycę białą, której używa się w musztardzie żółtej i angielskiej. Jednak ze względu na konflikt zbrojny na wschodzie nie są możliwe dostawy gorczycy z Ukrainy. Co to jednak ma wspólnego z tym jednym rodzajem musztardy?

Ziarna gorczycy na wagę złota

Musztarda Dijon oryginalnie pochodzi z Burgundii, ale dzisiaj nie jest już tam produkowana. Po II wojnie światowej burgundzcy rolnicy zrezygnowali z uprawy nasion gorczycy na rzecz bardziej opłacalnych zasiewów. Zapotrzebowanie wytwórców musztardy na nasiona gorczycy zaspokoiła Kanada. Zapewnia ona towar dla 80% światowych dostaw, jak twierdzą dziennikarze BBC. Okazuje się jednak, że tegorocznej zimy większość pól kanadyjskiej gorczycy wyschło, co oznacza, że zmniejszyły się również jej zapasy. Przedłużająca się susza i upały nie polepszyły sytuacji, a wręcz spowodowały kolejne zniszczenia. Z tego powodu cena nasion gorczycy wzrosła aż trzykrotnie. Co więcej, nie otrzymujący dostaw z Ukrainy producenci innych musztard zaczęli skupować brązową gorczycę z Kanady, co pogłębiło niedobór.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 09:37