StoryEditorIdzie zima

Czy starczy prądu i ciepła na zimę? Szwajcarzy mają gromadzić świeczki!

25.08.2022., 14:20h

Problemy na rynku energetycznym nie dotyczą tylko Polski. Okazuje się, że inne kraje europejskie borykają się z podobnymi zagwozdkami. Wszyscy przygotowują się na ciężką sytuację zimą, a nawet kilkugodzinne przerwy w dostawach prądu. Jakie działania należy podjąć, by złagodzić skutki kryzysu?

Przed tym, że w domach może zabraknąć prądu ostrzega Laurianne Altwegg, wiceprzewodnicząca Federalnego Urzędu ds. Energii w Szwajcarii. Nawet tak bogate i mocno rozwinięte kraje jak Szwajcaria wolą być przygotowane na najczarniejsze scenariusze. Już teraz zachęcają swoich obywateli do gromadzenia zapasów… świeczek i do oszczędzania! No chyba, że ktoś lubi przesiadywać w zimnym i nieoświetlonym mieszkaniu. — Tej zimy powinniśmy upewnić się, że mamy wystarczająco dużo świeczek i drewna do kominka, jeśli mamy kominek — przekazała Laurianne Altwegg, zacytowana przez "Rzeczpospolitą". Okazuje się, że tej zimy w Szwajcarii może zabraknąć ok. 3 TWh energii elektrycznej (to 9 proc. rocznej konsumpcji energii), stąd ten pomysł ze świeczkami.

Za mało energii

Przyczyną są problemy z importem związane ze zmniejszonymi dostawami prądu z innych krajów. Szwajcaria kupuje ok. 5 TWh energii. – Tej zimy jednak import energii może być mniejszy ze względu na zmniejszoną produkcję energii we Francji, gdzie konserwowane są reaktory elektrowni atomowych i zmniejszone dostawy gazu z Rosji do Niemiec, gdzie 15 proc. produkcji prądu pochodzi ze spalania gazu — podaje money.pl za "Rzeczpospolitą".

Energetyczne zaciskanie pasa w Niemczech

Niemcy też mają koncepcję na zaoszczędzenie energii w związku z kryzysem gazowym. Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział, że budynki użyteczności publicznej powinny być ogrzewane w sezonie zimowym tylko do 19 stopni Celsjusza. Co jeszcze można zrobić? Świetnym pomysłem jest wyłączenie nocnego podświetlenia zabytków, pomników czy ratuszy, a także podgrzewania wody w publicznych basenach – to zadzieje się w wielu niemieckich miastach.

Srogie zimy w Belgii

Czarne scenariusze przewiduje także premier Belgii Alexander De Croo – Następne pięć do dziesięciu zim będzie trudne. W wielu sektorach problemem będzie poradzenie sobie z tymi wysokimi cenami energii. Uważnie to monitorujemy, ale musimy zachować przejrzystość: Nadchodzące miesiące będą ciężkie, nadchodzące zimy będą równie trudne. Musimy to zakładać – powiedział belgijski premier podczas spotkania z przedstawicielami flamandzkiej organizacji pracodawców Voka, jak podaje wp.pl. Eksperci podkreślają, że spowolnienie gospodarcze jest nieuchronne, a kryzys klimatyczno-gospodarczy wymusi wiele zmian w gospodarce światowej. Nikt nie wie, jak długo może potrwać ta niekorzystna sytuacja. Ceny dostaw energii są bardzo wysokie. Jak podaje VRT NWS – w Belgi po raz pierwszy za megawatogodzinę obywatele zapłacą ok. 600 euro, to naprawdę sporo!

image

Energię zaoszczędzoną latem, wykorzystamy w zimie

FOTO: Pixabay

Będzie reakcja na czas

Dowiedzieliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim, że na ten moment w województwie wielkopolskim nie są prowadzone przygotowania związane z ewentualnymi przerwami w dostawie ogrzewania i kryzysem energetycznym. Jeżeli pojawią się oznaki sytuacji kryzysowej zostaną podjęte odpowiednie kroki, które zapewnią stabilność. Odpowiednie służby zajmujące się zarządzeniem kryzysowym, posiadają procedury na tego typu sytuacje. Na wypadek kryzysu energetycznego czy grzewczego służby zainicjują odpowiednie czynności i działania w celu informacji w skali całego kraju.

Energię zaoszczędzoną latem, wykorzystamy w zimie

Jak czytamy na stronie Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący nowego rozporządzenia Rady w sprawie skoordynowanych środków ograniczania zapotrzebowania na gaz. Wezwane zostały wszystkie państwa członkowskie do rozpoczęcia publicznych kampanii uświadamiających potrzebę redukcji ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę. Aby pomóc państwom członkowskim w tych akcjach, Komisja przyjęła również Europejski plan zmniejszania zapotrzebowania na gaz, w którym określono środki, zasady i kryteria skoordynowanego ograniczania popytu. Plan koncentruje się na zastąpieniu gazu innymi paliwami oraz ogólnie na oszczędzaniu energii we wszystkich sektorach.

Jego celem jest:

zabezpieczenie dostaw dla gospodarstw domowych i podstawowych użytkowników, takich jak szpitale i gałęzi przemysłu, które mają decydujące znaczenie dla dostarczania podstawowych produktów i usług dla gospodarki.

Wczesne kroki pozwalają również rozłożyć konieczny wysiłek w czasie, zmniejszyć obawy rynku i wahania cen oraz umożliwiają opracowanie lepiej ukierunkowanych i bardziej opłacalnych środków ochrony przemysł.

Angelika Drygas

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 09:40