StoryEditorStrefa Schengen

W te wakacje do tych krajów pojedziesz bez paszportu! Jakie państwa dołączyły do strefy Schengen?

Przynależność do Unii Europejskiej nie oznacza automatycznie zaliczenia do strefy Schengen, jednak większość państw wspólnoty prędzej lub później ubiega się o możliwość dołączenia do obszaru bez kontroli granicznej. Wraz z końcem marca do strefy Schengen dołączyły dwa kolejne państwa. Gdzie już w tym roku wybierzemy się na wakacje bez paszportu?

Europa bez granic: czym jest strefa Schengen? 

Strefa Schengen uchodzi za jedno z największych osiągnięć na polu integracji państw europejskich. Dzięki podpisaniu traktatu w Schengen możliwe było stworzenie przestrzeni bez granic na kontynencie europejskim. Wśród państw należących do tego obszaru nie obowiązują bowiem kontrole graniczne i możliwy jest swobodny przepływ mieszkańców. Do strefy Schengen należy dziś większość państw europejskich, w tym także Szwajcaria, Lichtenstein, Norwegia oraz Islandia, które nie są członkami Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest Irlandia. O przyjęcie do obszaru bez granic stara się także Cypr, jednak nie został jeszcze zaakceptowany. 

Jakie warunki trzeba spełnić, by dołączyć do strefy Schengen? 

Dołączenie do strefy Schengen daje korzyści gospodarcze, bowiem możliwość podróżowania bez granic zachęca turystów. Nic zatem dziwnego, że większość państw w Europie jest zainteresowana dołączeniem do wspólnoty. Aby móc stać się częścią strefy Schengen, należy spełnić następujące warunki: 

  • wziąć odpowiedzialność za kontrolę granic zewnętrznych UE, 
  • stosować wspólne przepisy dotyczące Schengen, takie jak kontrola graniczna na lądzie, morzu i w powietrzu oraz wydawanie wiz jednolitych Schengen, 
  • współpracować z organami ścigania w innych krajach strefy Schengen, 
  • ustanowić połączenie z Systemem Informacyjnym Schengen (SIS) i korzystać z niego. 

Przeczytaj także: Wybory samorządowe 2024. Kiedy druga tura wyborów?

Nowi członkowie strefy Schengen: jakie kraje dołączyły? 

31 marca 2024 do strefy Schengen dołączyły dwa nowe państwa europejskie. Od tej pory bez kontroli możemy pokonać granice Bułgarii oraz Rumunii. Tym samym dobiegł końca trwający ponad 10 lat proces akceptacji tych krajów. Komisja Europejska już w 2011 roku oceniła bowiem, że oba państwa spełniły wszystkie wymogi, aby w pełni stać się częścią strefy Schengen. W grudniu 2023 zapadła ostateczna decyzja i Bułgara oraz Rumunia podjęły wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić sprawne stosowanie przepisów Schengen od dnia 31 marca 2024 r. 

- Od dziś Bułgaria i Rumunia będą w pełni stosować dorobek Schengen, czyniąc UE silniejszą i bezpieczniejszą dzięki lepszej ochronie naszych granic zewnętrznych, zmieniając życie milionów ludzi i ułatwiając podróżowanie. Jestem bardzo dumna z pracy wykonanej przez tak wiele osób w Rumunii i Bułgarii. Dziś zniesione zostaną kontrole na granicach wewnętrznych na granicach powietrznych i morskich. Następnym krokiem jest zniesienie kontroli także na wewnętrznych granicach lądowych. Dyskusja w Radzie będzie kontynuowana w tym roku. I obiecuję, że to jest priorytet na koniec mojej kadencji - komentowała wstąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen Ylva Johansson, komisarz do spraw wewnętrznych KE. 

Czy do Bułgarii i Rumunii potrzebny jest paszport? 

Zniesienie kontroli na granicach Bułgarii i Rumunii nie oznacza, że wszystkie dokumenty możemy zostawić w domu. By wjechać do tych państw potrzebny będzie dowód osobisty. Granicę będziemy mogli przekroczyć również na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego. Obywatele Polski nie potrzebują wiz do Bułgarii ani do Rumunii. Nie obowiązują także dodatkowe wymogi, by móc przekroczyć granice tych państw.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:39