StoryEditorNowe rozwiązania już niebawem

System kaucyjny w Polsce: co oznacza dla konsumentów a co dla gmin?

Już od przyszłego roku stopniowo wdrażany będzie system kaucyjny, który ma obowiązywać w całej Polsce. To popularne w całej Europie rozwiązanie ma pozwolić na podwyższenie poziomu selektywnej zbiórki opakowań. Co już wiemy o tym systemie?

Jakie opakowania obejmie system kaucyjny? 

Póki co mówi się o tym, że system kaucyjny w Polsce obejmie 4 typy opakowań: 

  • puszki aluminiowe o pojemności do 1 l; 
  • butelki szklane do 1,5 l; 
  • butelki plastikowe do 3 l; 
  • szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l. 

Bardzo podobne rozwiązania obowiązują w większości krajów europejskich. 

- Objęcie kaucją szerokiego spektrum opakowań po napojach zapewnia równe traktowanie wszystkich obecnych na rynku opakowań, jest przejrzyste dla konsumentów, wspiera maksymalizację poziomów zbiórki i przyczynia się do wzrostu cyrkularności, czyli utrzymania surowców w obiegu - mówiła w rozmowie z portalem Teraz Środowisko Anna Larsson, dyrektor ds. wdrażania modeli GOZ w Reloop Platform. 

Gdzie będzie można oddawać opakowania? 

Objęte systemem kaucyjnym opakowania będzie można bez paragonu zwracać w sklepach. Obiekty powyżej 100 m2 będą miały obowiązek przyjmowania opakowań, jeśli będą miały w swojej ofercie produkty w nie zapakowane. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły same zadecydować, czy chcą przystąpić do programu kaucyjnego. 

Anna Larsson podkreśla, że takie rozwiązanie może wpłynąć na poziom zbiórki, ponieważ w Polsce nawet połowa napojów objętych systemem kaucyjnym sprzedawana jest w mniejszych sklepach. Dlatego ważne jest, by system zachęcał niewielkie jednostki handlowe do przystąpienia do programu kaucyjnego, na przykład poprzez sprawne działanie i regularny odbiór zebranych opakowań. 

System kaucyjny pomoże w recyklingu opakowań 

Udostępnienie konsumentom możliwości zwrotu pustych opakowań po napojach do sklepów ma znacznie przyczynić się do podniesienia poziomu recyklingu. Z wyliczeń wynika, że już po 3 latach korzystania z systemu kaucyjnego do drugiego obiegu wprowadzonych zostanie 590 tys. ton opakowań. Dziś jest to ok. 386 tys. ton. Po 8 latach do producentów ma wracać nawet 90 proc. opakowań z tworzyw sztucznych i szkła. 

Czy gminy dołożą do systemu kaucyjnego? 

Według Anny Larsson, system kaucyjny nie zaszkodzi finansowo gminom tylko pod jednym warunkiem. Jest nim wdrożenie reformy ROP (Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów). W takim przypadku bowiem gminy otrzymają dofinansowania na pokrycie kosztów zbiórki pozostałych odpadów opakowaniowych, takich jak na przykład plastikowe opakowania po jogurtach, szklane słoiki czy kartony. System kaucyjny nie obciąży zatem dodatkowo gminnych budżetów, bo spoczną one na producentach, którzy opłacą koszty zbiórki butelek i puszek w systemie kaucyjnym oraz koszty innych opakowań w systemie gminnym.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 12:50