Policja apeluje o ostrożność i odpowiedzialność
Fala upałów przetacza się przez Polskę. To prawdopodobnie nie jedyny okres w te wakacje, gdy temperatury sięgną ponad 30 stopni Celsjusza. Gdy jest tak gorąco, funkcjonowanie jest utrudnione. Dlatego tym bardziej warto przypomnieć sobie, że odpowiedzialni jesteśmy nie tylko za siebie, ale także za nasze dzieci i zwierzęta.
Powracającym co roku problemem jest kwestia zostawiania dzieci i zwierząt w samochodzie, gdy na zewnątrz panuje upał. Wówczas, jak przypomina Komenda Główna Policji, w zamkniętej przestrzeni brak cyrkulacji powietrza. Temperatura w zamkniętym samochodzie może szybko sięgnąć nawet... 70 stopni! Uchylone okna nie są w tej sytuacji żadnym rozwiązaniem.
Jak postępować, gdy widzisz dziecko samo w samochodzie?
Jeśli w upalny dzień zauważysz samochód, w którym nie ma osób dorosłych, są za to dzieci lub zwierzęta, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 i zgłoś tę sytuację. Dalej postępuj według następującej instrukcji, podanej przez policję:
- Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu.
- Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę. Jeśli tak, natychmiast to zrób: w tej sytuacji właściciel pojazdu nie ma prawa oskarżyć cię o zniszczenie jego własności, ponieważ jest to działanie całkowicie uzasadnione.
- Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb lub pojawienia się właściciela pojazdu.
Zadbaj o swojego pupila
Policja apeluje, by bez potrzeby nie zabierać ze sobą zwierząt w podróż samochodem. Jeśli musisz to zrobić, nie zostawiaj zwierzęcia w pojeździe, nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę. Uchylona szyba w tej sytuacji nie pomoże - nie tylko nie poprawi cyrkulacji powietrza, ale może też doprowadzić do tego, że pysk zwierzęcia się zaklinuje, gdy będzie ono usiłowało wystawić go na zewnątrz. Problemu nie rozwiąże także miska z wodą dla pupila – przy tak wysokiej temperaturze w aucie wystarczy chwila, by zwierzę przegrzało się, odwodniło, dostało udaru lub udusiło się. Warto pamiętać, że w przypadku ratowania zamkniętego zwierzaka, osoba ratująca również ma prawo wybić szybę w samochodzie.
Od rodzicielstwa nie ma wakacji
Każdy rodzic powinien pamiętać, że jest w pełni odpowiedzialny za swoje dziecko nawet jeśli trwają wakacje. Nie oznacza to tylko pilnowania, by potomstwo nie zostało w nagrzanym samochodzie. To także szereg innych czynności, od drobnych, takich jak dobór odpowiedniego ubranka i dbanie o nawodnienie pociechy, po duże: świadomość tego, gdzie i z kim jest.
Czas wakacji jest przez dzieci szczególnie lubiany, ponieważ wtedy mają o wiele mniej obowiązków, niż zwykle. Słoneczna aura zachęca zaś najmłodszych do spędzania czasu poza domem. To może być dla nich świetna lekcja odpowiedzialności - zwłaszcza dla nastolatków, które dążą już do tego, by decydować o sobie. Jednak odpowiedzialny rodzic powinien nieustannie czuwać nad tym, by dziecko było bezpieczne.
Policja apeluje: nie spuszczaj dziecka z oczu!
Pozostawienie dziecka, zwłaszcza małego, bez opieki, może generować straszne skutki, od wypadków przez zaginięcia po śmierć. Dlatego policja apeluje: ani na chwilę nie spuszczaj swojego malucha z oczu!
“Dziecko pozostawione nawet na krótki czas bez opieki może stać się ofiarą przestępstwa bądź ulec groźnemu w skutkach wypadkowi losowemu (wypadek komunikacyjny, utonięcie, utknięcie w niebezpiecznym dla niego miejscu takim jak studzienka, głęboki rów, itp.)” - przypominają funkcjonariusze.
Wynajęcie niani czy opiekunki także nie zwalnia rodzica z odpowiedzialności. Warto obserwować, jak dziecko reaguje na obcą sobie osobę, czy z czasem nie pojawiają się u niego niepokojące zachowania: strach przed pozostaniem z opiekunem, zwiększona nerwowość, płaczliwość, moczenie się.
Zaufanie i kontrola jako sposób na bezpieczne wakacje
Moment, w którym dzieci osiągają wiek nastoletni, wcale nie jest dla rodzica końcem jego odpowiedzialności. Przesuwa się ona tylko w inne rejestry. Dziecko może bowiem popaść w towarzystwo, które daje mu zrozumienie i zainteresowanie, ale przy tym promuje zachowania nieakceptowane społecznie, takie jak nadużywanie alkoholu czy narkotyków. Warto zatem wiedzieć, z kim i gdzie spotyka się nastolatek, a przy tym pamiętać, by bez potrzeby nie popadać w obsesję kontroli. Starsze dzieci są bowiem bardzo wrażliwe na swoją sferę osobistą. Nadopiekuńczość rodzica w skrajnym przypadku może wywołać katastrofalne skutki.
W okresie letnim wielu nastolatków decyduje się na ucieczkę z domu. Powody takiej decyzji mogą być bardzo różne: od poczucia bezradności wobec konkretnego problemu, próby uwolnienia się od niego i złych emocji z nim związanych (przemoc, molestowanie psychiczne i seksualne, upokorzenie, bieda, niepowodzenia miłosne, depresja), aż po próbę zwrócenia na siebie uwagi rodzica. W takich przypadkach ucieczka to krzyk i wołanie o naszą uwagę i zainteresowanie.
Poradnik wakacyjny dla rodziców
Komenda Główna Policji przygotowała obszerne zestawienie z poradami dla rodziców. Stosowanie się do nich pomoże zadbać o bezpieczeństwo dzieci – od tych najmłodszych po prawie dorosłe.
KGP przypomina:
- nie zostawiaj małego dziecka bez opieki osoby dorosłej w domu czy na podwórku;
- zaopatrz dziecko w karteczkę ze swoim numerem telefonu, naucz je, aby nie podawało swojego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania obcym ludziom;
- naucz dziecko rozpoznawać sytuacje dla niego groźne bez budzenia w nim lęku;
- naucz dziecko korzystać z telefonu - wyeksponuj w domu kartkę z numerami telefonów do najbliższych oraz telefonami alarmowymi, poinstruuj, jak ma się zachować w sytuacji, która wzbudzi w nim niepokój czy strach;
- wyjaśnij dziecku, że w sytuacjach problemowych ma prawo głośno krzyczeć, wołać o pomoc, płakać;
- szczególną uwagę zwracaj na dziecko w zatłoczonych miejscach publicznych (supermarkety, imprezy plenerowe, itp.), małe dziecko trzymaj za rękę – pamiętaj, że to ty masz pilnować dziecka a nie ono ma pilnować się ciebie!
- wyjaśnij dziecku, że w razie zaginięcia powinno stać w miejscu i czekać na Ciebie (opiekuna), ewentualnie zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej, najlepiej do policjanta, ochroniarza, sprzedawcy sklepowego;
- naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, przygotuj je na ewentualny kontakt z obcym, zwróć uwagę, że ma zdecydowanie odmawiać, kiedy nieznajoma osoba pod jakimkolwiek pretekstem je zaczepia (częstuje słodyczami, proponuje „podwiezienie”). Przestrzeż dziecko, że kiedy ktoś puka do drzwi pod Twoją nieobecność, kategorycznie nie może wpuszczać nikogo do domu;
- naucz dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij jakim zagrożeniem jest podawanie obcym osobom swoich danych kontaktowych; pokaż mu, że sympatyczny rówieśnik poznany w sieci może być zupełnie kimś innym niż osoba, za którą się podaje. Uświadom dziecku jak niebezpieczna może być anonimowość obcych osób poznanych tą drogą;
- nigdy nie zezwalaj dziecku na podróżowanie autostopem;
- staraj się poznać przyjaciół i znajomych dziecka, interesuj się tym jak i z kim spędza swój wolny czas;
- nie bagatelizuj problemów swojej pociechy, nie pozwól by brak zainteresowania i wsparcia z Twojej strony ułatwił dziecku podjęcie decyzji o ucieczce z domu;
- reaguj, gdy widzisz dziecko w sytuacji problemowej, także wtedy, gdy to nie jest Twoje dziecko!
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements