StoryEditorBezpieczne wakacje

TOP 5 rzeczy, o których musisz pamiętać wyjeżdżając na wakacje

27.06.2022., 10:00h

24 czerwca zakończył się rok szkolny. Przed nami już oficjalnie wakacje. Planując wyjazd, warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli wybieramy się na urlop własnym samochodem. O czym należy pamiętać, przygotowując się do drogi?

Tylko w 2022 roku doszło w Polsce do ponad 27 tysięcy wypadków samochodowych, w których ponad 600 osób straciło życie, a ponad 13 tys. odniosło obrażenia.

Karta ratownicza - źródło informacji dla służb

Jak zaznaczył podczas niedawnego briefingu prasowego bryg. Karol Kierzkowski, przy każdej akcji ratowniczej związanej z wypadkiem samochodowym bardzo przydaje się karta ratownicza, którą umiejscawiamy w osłonie przeciwsłonecznej od strony kierowcy.

Ta karta to nic innego jak schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Jest szczególnie wskazana w nowoczesnych, elektrycznych lub wodorowych pojazdach.

– W samochodach tych znajdują się urządzenia pod wysokim napięciem przekraczającym 400 lub 500 Volt oraz elementy pod ciśnieniem, np. poduszki powietrzne lub napinacze pasów. W momencie, gdy systemy bezpieczeństwa spotkają się z urządzeniem do cięcia, mogą eksplodować. Mogą uszkodzić sprzęt czy zranić osobę ratującą – ostrzega Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów.

image
FOTO:

ICE – kontakt, który może ocalić ci życie

Nie powinniśmy też zapominać o kontakcie ICE (skrót od In Case of Emergency – oznacza „w nagłym wypadku”). To międzynarodowy skrót informujący o tym, do kogo powinni zadzwonić ratujący osobę poszkodowaną w nagłym wypadku. Skrót ICE możemy wpisać bezpośrednio do telefonu komórkowego przy numerze osoby, z którą mają kontaktować się służby, lub na oddzielnej kartce, którą będziemy nosić przy sobie.

Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, jaki znajduje się przy osobie podczas wypadku drogowego lub nagłego zasłabnięcia. ICE pozwala na błyskawiczne odnalezienie właściwej osoby z książki kontaktów telefonu zawierającej przeważnie kilkaset numerów. Dzięki temu służby ratunkowe, Policja i Straż Pożarna mogą szybko powiadomić najbliższych poszkodowanego i uzyskać ważne informacje o nim, niezbędne do ratowania jego życia i zdrowia – podkreślają policjanci z KGP.

KrewKarta - dowód osobisty dla krwi

W czasie wypadku, kiedy liczy się każda minuta, na wagę złota może okazać się KrewKarta. Należy pamiętać, iż identyfikacyjna karta grupy krwi jest oficjalnym dokumentem medycznym, honorowanym przez placówki służby zdrowia, na którym umieszczony zostaje wynik badania grupy krwi. Sama karta zaś wydana jest identyczną technologią jak nowy dowód osobisty. Warto zatem zadbać o to, by dysponować tym dokumentem lub mieć przy sobie dane, dotyczące grupy krwi.

Pierwsza pomoc jest obowiązkiem!

Przed wakacyjnym wyjazdem warto także przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, co może okazać się istotne nawet w sytuacji, gdy nasz pojazd nie uczestniczy w wypadku.

Ministerstwo Zdrowia przypomina: Jeżeli zauważysz osobę znajdującą się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jesteś świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności masz obowiązek niezwłocznego i skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu, dzwoniąc pod numery 999 lub 112.

Trzeba pamiętać, iż zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu karnego: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Instrukcje postępowania na miejscu zdarzenia oraz udzielania pierwszej pomocy dostępne są miedzy innymi na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

image
FOTO:

Pamiętaj o stanie technicznym pojazdu

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przed wakacyjną podróżą autem? Oczywiście powinniśmy zadbać o jego stan techniczny.

Jak wylicza KG Policji, warto przed wyjazdem sprawdzić:

  • stan ogumienia,
  • poziom oleju i płynów eksploatacyjnych,
  • oświetlenie zewnętrzne,
  • obowiązkowe wyposażenie.

Przed wyruszeniem w trasę zaplanujmy ją tak, aby regularnie korzystać z postojów. Krótki postój w czasie wielogodzinnej podróży to nie tylko okazja do posilenia się czy toalety – wykorzystajmy go na regenerację sił i odpoczynek dla kierowcy.

– Pamiętajmy, że drogi i ulice nie służą do ścigania się i bicia rekordów szybkości. Zachowajmy bezpieczną prędkość, nie wyprzedzajmy w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych, dla innych użytkowników drogi bądźmy kulturalni i wyrozumiali. Nie zapominajmy, że dzieci podróżują w specjalnych fotelikach, wszyscy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca nie spożywa przed podróżą alkoholu – to elementarne zasady bezpieczeństwa – apeluje KG Policji.

Aplikacja „Moja komenda”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zachęca ponadto, aby na wakacyjny wyjazd uzbroić się w bezpłatną aplikację „Moja komenda”, która zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów.

Kolejnym przydatnym narzędziem przygotowanym przeze resort, służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji, jest krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa, dostępna pod tym adresem. Za jej pośrednictwem  można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy lub sprawdzić, czy w danym miejscu jest bezpiecznie

image
FOTO:
image
FOTO:

Karol Pomeranek

źródło grafik: PSP, policja, Ministerstwo Zdrowia

foto: Envato Elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 06:46