Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
Jak wspomniano we wstępie, zwrot podatku z Niemiec to środki, o które mogą ubiegać się osoby legalnie pracujące w tym kraju, czyli Ci, których pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Wymagane jest w tym przypadku rozliczenie się z niemieckim urzędem skarbowym, czyli złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Sporządzić ją należy w oparciu o o karty podatkowe Lohnsteuerbescheinigung otrzymane od wszystkich pracodawców z danego roku podatkowego. Osoby pracujące w Niemczech, których centrum interesów życiowych pozostaje w Polsce muszą pamiętać również o wcześniejszym rozliczeniu się z polskim fiskusem, co umożliwi złożenie zeznania podatkowego w tamtejszym urzędzie skarbowym. W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że rozliczenie się z niemieckim urzędem skarbowym to nie tylko sposób na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku, ale dla wielu osób również obowiązek. W praktyce dotyczy on podatników, którzy:
zaliczają się do III lub IV klasy podatkowej;
uzyskują dochody z Niemiec od kilku pracodawców i nie zostały one objęte zryczałtowanym opodatkowaniem;
osiągają dochody, które nie pochodziły z wynagrodzeń wyższe niż 410 euro w ciągu roku/ pobierają świadczenia socjalne (np. różnego rodzaju zasiłki) przekraczające tę kwotę;
pobierają Kindergeld, czyli niemiecki zasiłek na dzieci;
pobierają niemiecki zasiłek dla bezrobotnych, będąc w związku małżeńskim, przy założeniu że jedno z małżonków było zaliczone do V lub VI klasy podatkowej w Niemczech;
prowadzą w Niemczech tzw. Gewerbę, czyli jednoosobową działalność gospodarczą.
W jakim terminie można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?
Uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec to możliwość, z której można skorzystać jedynie w określonym terminie. Złożenie rocznej deklaracji podatkowej jest możliwe standardowo jedynie do 31 lipca roku następującego po zakończonym roku podatkowym. Z reguły jednak niemiecki urząd skarbowy wydłuża ten termin, czego potwierdzeniem może być fakt, że deklarację roczną za 2023 rok można było składać do 2 września 2024 roku włącznie. Dla Polaków pracujących w Niemczech istotne może być również to, że możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku za cztery poprzednie lata podatkowe. W 2025 roku cofnąć można się zatem nawet do 2021 roku.
Ile może wynieść zwrot podatku z Niemiec?
Kwota zwrotu podatku z Niemiec uzależniona jest między innymi od dochodów uzyskiwanych przez daną osobą oraz przysługujących jej ulg. W związku z tym istotne jest dokładne przeanalizowanie własnej sytuacji osobistej i rodzinnej, ponieważ to właśnie ona w dużej mierze decyduje o możliwości skorzystania z konkretnych odliczeń.
Podsumowując należy stwierdzić, że zwrot podatku z Niemiec, to możliwość o której powinni pamiętać wszyscy Polacy pracujący w tym kraju legalnie. Jego wysokość naliczana jest indywidualnie, a zaletą jest możliwość odzyskania środków nawet za cztery ostatnie lata podatkowe.