Nie ma drogowskazu do Anachowa
Miejscowość Anachów położona na Opolszczyźnie nigdy nie posiadała statusu wsi. Położenie geograficzne wskazuje na to, że przysiółek jest położony 28 km od Prudniak, 10 km od Głogówka i 1,5 km od Kazimierza. Do Anachowa nie prowadzi droga asfaltowa. Dojechać można tam po polnej dróżce, która prowadzi z zachodu Kazimierza lub wschodu Kózek. Przysiółek jest widoczny z oddali, ponieważ został usytuowany na wzgórzu.
Opuszczona wieś Anachów
Ostatni dom w Anachowie został opuszczony w 2019 r., jednak pierwsze wyprowadzki rozpoczęły się już w czasach PRL-u. Powodem nie był trudny dojazd i nieutwardzona droga, lecz brak kanalizacji, która nigdy nie została przyłączona do domów w Anachowie. Od czasu, kiedy miejscowi zaczęli opuszczać urokliwe miejsce, budynki popadały w ruinę i dziś można się jedynie domyślać, co mieściło się w nich kiedyś. O tym, jak dawno ludzie zaczęli wyjeżdżać z przysiółka, świadczą wzrastające w ruinach budynków drzewa, których pnie osiągnęły grubość świadczącą o ich wiekowości. Na terenie Anachowa znajdują się również niezabezpieczone studnie.
Zmiany nazwy Anachowa
Anachów nie od zawsze nosił obecną nazwę. W roku 1865 topograficzny zapis Górnego Śląska wskazywał na nazwę Annavorwek, następnie w roku 1945 była to miejscowość Annahof, a po zakończeniu II wojny światowej w roku 1945 nosiła nazwę Kolonia Świętej Anny. Przysiółek stał się Anachowem w sierpniu 2001 r., kiedy Rada Miejska Głogówka zdecydowała o formalnej zmianie nazwy miejscowości. Przez mieszkańców Anachów był również nazywany Dworem Anny.
Anachów — przysiółek kilku rodzin
W Anachowie nigdy nie mieszkało wiele osób, dlatego też nie stał się wsią. W XIX w. folwark należał do Kazimierza i wtedy we wsi mieszkały 44 os. Wraz z biegiem lat przysiółek powiększał się i na początku lat 50 mieszkało w nim 10 rodzin. W roku 2006, kiedy zorientowano się, że domy w Anachowie stoją opuszczone, rozpoczęła się fala kradzieży.
Czy Anachów jest nawiedzony?
Ostatnią mieszkanką Anachowa, która zmarła w roku 2019 była Romualda Błaszko. Od tego czasu okoliczni mieszkańcy uważają, że przysiółek odwiedzają dusze zmarłych i na jego terenie występują zjawiska paranormalne.
oprac. Justyna Czupryniak