Dawniej, życie kobiety na wsi nie należało do najłatwiejszych. Miały do wypełnienia całą masę codziennych obowiązków. Zajmowały się domem i wychowaniem dzieci, ale także ciężko pracowały na gospodarstwie, niestety często nie były doceniane. Obecnie kobiety mieszkające na wsi chcą poszerzać swoje kompetencje, kształcą się i zakładają własne biznesy. Nie wystarcza im rola gospodyni domowej.
Raport z badania „Polska Wieś i Rolnictwo” 2022
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zrealizowali badanie „Polska Wieś i Rolnictwo”. Celem projektu jest ocena postaw i opinii wobec przemian społeczno-gospodarczych w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Respondenci podzielili się także opinią na temat działań państwa w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich oraz dedykowanych instytucji. „Polska Wieś i Rolnictwo” to badanie ankietowe realizowane od 2004 r. Część kwestii była mocno związana z sytuacją kobiet na wsi. Analiza została przeprowadzona na próbie 1560 mieszkańców obszarów wiejskich.
Sytuacja kobiet na wsi – raport z badania „Polska Wieś i Rolnictwo” 2022
Zdaniem mieszkańców wsi na obszarach wiejskich w Polsce na zwiększenie zainteresowania kobiet zakładaniem własnej działalności gospodarczej mogłaby wpłynąć możliwość spotkania się z kobietą/kobietami, które mogłyby podzielić się doświadczeniami w zakresie zakładania i prowadzenia biznesu (43,7%). Możliwość pozostania w KRUS mimo prowadzenia działalności gospodarczej niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów z tego tytułu na pewno ułatwiłaby podjęcie takiej decyzji (37,4%), a także zakładanie inkubatorów przedsiębiorczości na wsi (32,5%).
Atrakcyjne byłoby umożliwienie udziału w szkoleniu z zakresu prowadzenia sklepu internetowego (30,5%). Kolejne wskazania to: większy popyt na usługi opiekuńcze i agroturystyczne (26,0%) i uzyskanie wsparcia na kurs prawa jazdy (16,7%).
Sołtyska czy sołtys?
31,0% respondentów uważa, że kobietom jest trudniej zostać sołtysem lub radnym w gminie niż mężczyznom. Dlaczego? Według ankietowanych powodem jest obawa, że kobieta nie będzie potrafiła pogodzić funkcji sołtysa czy radnego z obowiązkami zawodowymi lub rodzinnymi (41,1%). Z drugiej strony, kobiety częściej niż mężczyźni wskazywały, że powodem, dla którego „kobietom jest trudniej zostać sołtysem lub radnym” jest fakt, że „kobiety znacznie rzadziej kandydują na takie stanowiska/funkcje” (odpowiednio 39,0% i 23,8%) oraz, że panuje przekonanie „że zajęcia tego rodzaju nie są dla kobiet” (odpowiednio 35,2% i 27,8%). Mieszkańcy obszarów wiejskich jako kolejne argumenty wymieniają fakt, że w przeszłości takie funkcje pełnili głównie mężczyźni – 26,7% oraz mniejsze zaufanie społeczne w stosunku do płci żeńskiej – 20,0%. Niestety, wciąż panuje przekonanie, że miejsce kobiet jest w domu (12,0%).
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: Raport z badania „Polska Wieś i Rolnictwo” 2022
Fot. envato elements